W jakim czasie po przechorowaniu COVID-19 można przeprowadzić szczepienie?

Nie zaleca się szczepienia przeciw COVID-19 we wczesnym okresie po przechorowaniu COVID-19, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań po zakażeniu lub zachorowaniu, które mogłyby nakładać się z potencjalnymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP), utrudniając ich interpretację.

Szczepienie osób zakażonych SARS-CoV-2 należy odroczyć do czasu zakończenia izolacji lub wyzdrowienia. Szczepienie zaleca się nie wcześniej niż 4 tygodnie od zachorowania, gdy minie okres zwiększonego ryzyka powikłań COVID-19, optymalnie 3 miesiące od zachorowania lub w najwcześniejszym możliwym terminie po tym okresie. Decyzję podejmuje lekarz w zależności od stanu klinicznego pacjenta oraz ciężkości przebiegu COVID-19.

Od 11.03.2021 r. szczepienia ozdrowieńców reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 447), gdzie w § 29 ust. 1a wskazano, że osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu przeciw COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Nie dotyczy to osób z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowanych z powodu przewlekłej niewydolności nerek, z chorobą nowotworową, u których od 2020 roku prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, poddawanych przewlekłej wentylacji mechanicznej, po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, u których diagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia, lub zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią ale nie rozpoczęto leczenia, oczekujących na przeszczepienie.

Dodatkowo w Komunikacie Ministra Zdrowia w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 z dnia 6 marca 2021 roku wskazano, że szczepienia przeciw COVID-19 osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2 (tzw. ozdrowieńców), niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać zachowując odstęp nie dłuższy niż 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni). Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19.

W praktyce szczepienie przeciw COVID-19 ozdrowieńca można przeprowadzić w okresie nie wcześniej niż 3 miesiące i nie później niż 6 miesiące od zachorowania/dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

Ostatnia aktualizacja: 9 kwietnia 2021

Powiązane artykuły:

COVID-19

Materiały źródłowe
  • Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 447).
  • Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 z 06/03/2021.
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Pozostawiając w ustawieniach przeglądarki włączoną obsługę plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close