Jakie objawy krztuśca występują u dorosłych?

Typowym objawem krztuśca u osób dorosłych jest przewlekły kaszel.

Pertussis – krztusiec (łac. per -intensywny; tussis- kaszel)

Grafika.

(1) Krztusiec jest ostrą chorobą układu oddechowego. Do zakażenie dochodzi drogą powietrzno-kropelkową.

(2) Bakterie wnikają do komórek nabłonka dróg oddechowych.

(3) Objawy widoczne są pod postacią nieżytu nosa, spojówek, gardła i oskrzeli z przekrwieniem błon śluzowych i łagodnym kaszlem nasilającym się w nocy. Komórki bakterii ulegają uszkodzeniu i uwalniają toksyczne czynniki, wzrastająca ilość toksyn w organizmie prowadzi do utrzymującego się 2-4 tygodnie kaszlu napadowego. Ataki kaszlu następują jeden po drugim, zwykle kończą się wymiotami z powodu krztuszenia się lepką wydzieliną. Występują trudności z oddychaniem.

(4) Następnie pojawia się charakterystyczny, męczący kaszel, który może utrzymywać się wiele miesięcy (stąd potoczna nazwa krztuśca „studniowy kaszel”).

U dorosłych rzadziej występuje zapalenie płuc, a częściej z zapalenie oskrzeli. Podanie antybiotyku niszczy bakterie, ale nie leczy konsekwencji choroby. Znane są przypadki pacjentów, u których kaszel utrzymywał się do dwóch lat. Dzieje się tak dlatego, że bakteria krztuśca wydziela toksynę krztuścową, która wyhamowuje określone szlaki transmisji sygnałów wewnątrzkomórkowych. Kaszel będzie się utrzymywał aż nie zostaną odbudowane.

Ryzyko ciężkiego zakażenia, podobnie jak w innych infekcjach układu oddechowego, rośnie wraz z wiekiem. Ciężej chorują mężczyźni, osoby otyłe, chorzy na cukrzycę, chorzy z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Ochronę przed krztuścem osobie dorosłej zapewnia szczepionka typu Tdap (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszoną zawartością antygenów błonicy i krztuśca). Dawka przypominająca zalecana jest co 10 lat.

Ostatnia aktualizacja: 2 marca 2021

Powiązane artykuły:

Krztusiec

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading