Jak przygotować się do pierwszej wizyty związanej ze szczepieniem dziecka?

Przed pierwszą wizytą z dzieckiem należy przede wszystkim podjąć decyzję wg jakiego schematu/wariantu (omówionego wcześniej z lekarzem) będą realizowane obowiązkowe szczepienia u dziecka.
W odniesieniu do szczepień zalecanych (odpłatnych) warto upewnić się, czy szczepionki będą dostępne w poradni, czy należy zakupić je w aptece, mając wystawioną wcześniej przez lekarza receptę.

Szczepionki, podobnie jak inne produkty lecznicze, można kupić w aptece. Mogą być także dostępne w punktach szczepień lub poradniach realizujących szczepienia ochronne.

W przypadku niektórych szczepionek na rynku dostępne są różne preparaty, które są sobie równorzędne lub nieznacznie się różnią. Szczepionki służące do realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych, zakupuje Minister Zdrowia zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Przepisy nie wykluczają jednakże podania szczepionki innej niż refundowana. W takim wypadku rodzice ponoszą koszt jej zakupu. Rodzice mogą więc proponować inną szczepionkę lub zasięgać opinii lekarza dotyczącej alternatywnego postępowania, a lekarz może przeprowadzić szczepienie z wykorzystaniem innego preparatu niż zakupiony przez Ministra Zdrowia.

Receptę na zakup szczepionki może wystawić każdy lekarz. W praktyce najczęściej robi to lekarz rodzinny lub pediatra sprawujący opiekę nad dzieckiem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Jest ona ważna przez 30 dni od daty wystawienia.

Zwłaszcza pierwsza taka wizyta w poradni wiąże się często z dużymi emocjami ze strony rodziców/opiekunów dziecka. Jeśli więc pojawiają się jakieś pytania czy wątpliwości dotyczące szczepień, warto spisać je wcześniej, aby niczego nie pominąć w rozmowie z lekarzem. W trakcie wizyty niezbędna jest książeczka zdrowia dziecka, tam bowiem zostaną odnotowane wszystkie podane w trakcie wizyty szczepionki.

Warto także zabrać ze sobą:
» pieluszkę na zmianę,
» mokre chusteczki,
» jednorazowy podkład,
» smoczek-uspokajacz,
» butelkę z mlekiem ( w przypadku dzieci karmionych mieszanką mleczną),
» ewentualne ubranko na zmianę.

Karmienie dziecka najlepiej zaplanować już po wykonaniu szczepień.

Więcej:

Ostatnia aktualizacja: 8 lipca 2022
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.