

Czy umiemy skutecznie leczyć choroby zakaźne?
W przypadku wielu chorób zakaźnych umiemy im zapobiegać, ale nie umiemy skutecznie ich leczyć.
Mimo wielkiego postępu jaki obserwujemy w medycynie, nadal nie umiemy leczyć większości chorób wirusowych. Udało się opracować i wprowadzić do stosowania szczepionki, a wiec umiemy zapobiegać, ale nie udało się opracować skutecznych leków. Tak jest w przypadku odry, świnki, różyczki, poliomyelitis, kleszczowego zapalenia mózgu, zakażeń rotawirusowych. Mamy ograniczony wpływ na leczenie zapalenia wątroby typu B, nie mamy żadnego wpływu na leczenie zapalenia wątroby typu A.
W przypadku chorób wywołanych przez bakterie mamy antybiotyki, które są skuteczne w stosunku do większości z nich, ale często nie dają gwarancji skutecznego wyleczenia bez powikłań. Przykładem jest krztusiec- umiemy pozbyć się pałeczki krztuśca z dróg oddechowych chorej osoby, ale nie mamy wpływu na jej przebieg, ponieważ ciężkie objawy i powikłania wywoływanie są toksynami, które dostały się do organizmu na początku infekcji- wtedy, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy z jakim zakażeniem mamy do czynienia.
Nie ma gorszej sytuacji dla rodzica i dla lekarza kiedy wie, że nie może wpłynąć na leczenie dziecka. Może jedynie asystować dziecku w chorobie. Dramat jest znacznie większy, kiedy wiemy, że mogliśmy tej chorobie zapobiec za pomocą szczepień. W takiej sytuacji jesteśmy na przykład gdy nasz pacjent jest chory na odrę, a my zastanawiamy się, czy to będzie właśnie ten 1 na 1000, u którego statystycznie dojdzie do zapalenia mózgu.
Wiemy, że jeśli dojdzie do zakażenia małego dziecka wirusem zapalenia wątroby typu B, to objawy choroby pojawią się po wielu latach. Niemowlę i małe dziecko prawdopodobnie nie zachoruje na ostre zapalenie wątroby, nie wyeliminuje wirusa, choroba przejdzie w stan przewlekły, który w okresie dorosłości grozi marskością wątroby i rakiem wątroby. W przypadku wszystkich chorób przeciw którym mamy szczepionki istnieje wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu, powikłań oraz istnieje ryzyko zgonu.
Powiązane artykuły:
Przeczytaj również


Odra prowadzi do wieloletniego osłabienia układu immunologicznego
CZYTAJ WIĘCEJ

Region Europejski WHO od 20 lat wolny od poliomyelitis
CZYTAJ WIĘCEJ

Listę zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych należy czytać ze zrozumieniem
CZYTAJ WIĘCEJ
