Czy po szczepieniu przeciw COVID-19 powinniśmy nosić maseczki w miejscach publicznych?
Szczepionki przeciw COVID-19 zostały dopuszczone do obrotu ze wskazaniami ochrony przed objawami COVID-19 wywołanymi przez wirusa SARS-CoV-2. W związku z tym, że badania kliniczne 3 fazy pierwszych opracowanych szczepionek rozpoczęto w sierpniu/wrześniu 2020 roku, nie wiemy jeszcze w jakim stopniu szczepienie zapobiega bezobjawowemu zakażeniu SARS-CoV-2 i jego transmisji w populacji.
Poznajemy dopiero pierwsze wyniki badań, które wskazują, że szczepionki przeciw COVID-19 chronią również przed bezobjawowymi zakażeniami SARS-CoV-2:
- szczepionka mRNA Pfizer/BionTech: w badaniu kohortowym zrealizowanym przez Izraelskie Centrum Medyczne Sheba w grupie pracowników ochrony zdrowia uzyskano redukcję zakażeń SARS-CoV-2 o 30% (95% CI 2–50) (ocena po 1-14 dniach) oraz o 75% (72–84) (ocena po 15–28 dniach) po podaniu pierwszej dawki.
- szczepionka mRNA Pfizer/BioNTech: dane z prospektywnego badania kohortowego SIREN prowadzonego w UK w ramach oceny efektywności szczepień przez NHS u personelu ochrony zdrowia w szpitalach, pokazuje że szczepionka skutecznie zapobiega tak objawowym jak i bezobjawowym zakażeniom u dorosłych. Pracownicy ochrony zdrowia byli co 2 tygodnie badani na obecność SARS-CoV-2 (badanie RT-PCR i ELISA). Dane pokazują, że po podaniu 1 dawki (ocena po 21 dniach) skuteczność w ochronie przed zakażeniem SARS-CoV-2 wynosiła 72% (95% CI 58-86). Po podaniu 2. dawki (ocena 7 dni po podaniu drugiej dawki) skuteczność wynosiła 86% ( 95% CI 76-97). Wyniki te pokazują, że szczepionka może pomóc w przerwaniu transmisji wirusa.
- szczepionka wektorowa AstraZeneca: z wtórnej analizy skuteczności klinicznej szczepionki wynika, że szczepienie zmniejsza ryzyko bezobjawowych infekcji. Odnotowano mniejszą o 54,1% (95% CI: 44,7–61,9) (ocena do 14 dni po 1 dawce) oraz o 67% (95% CI: 49–78%) (ocena od 22. do 90. dnia) skuteczność po pierwszej dawce szczepionki.
Jednak, powyższe wyniki nie wystarczają na razie, aby zwolnić osoby zaszczepione z przestrzegania obowiązujących zaleceń dotyczących środków ochrony osobistej: noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos w przestrzeni publicznej, przestrzegania dystansu społecznego, w tym unikania skupisk ludzi, higieny rąk.
Taka sytuacja będzie możliwa dopiero kiedy zostanie zaszczepiona większość populacji oraz uzyskamy więcej danych na temat skuteczności różnych szczepionek w zapobieganiu bezobjawowemu zakażeniu SARS-CoV-2 i jego transmisji w populacji.
Należy również pamiętać, że pełna odporność po szczepieniu rozwija się zwykle w okresie po 14 dniach od podania dwóch dawek szczepionki Pfizer, Moderna, AstraZeneca lub po 28 dniach od podania dawki szczepionki Janssen.
Osoby zaszczepione powinny nadal pamiętać o zachowywaniu środków ostrożności, chroniących siebie i innych, tj. prawidłowym noszeniu maseczki zasłaniającej usta i nos w przestrzeni publicznej, przestrzegania dystansu społecznego, unikaniu tłumów, słabo wentylowanych pomieszczeń, higieny rąk.
Powiązane artykuły:
- Amit S. i wsp. Early rate reductions of SARS-CoV-2 infection and COVID-19 in BNT162b2 vaccine recipients. The Lancet 2021 on-line.
- Voysey M., Clemens S.A.C., Madhi S.A. i wsp.: Single dose administration, and the influence of the timing of the booster dose on immunogenicity and efficacy of ChAdOx1 nCoV-19 (AZD1222) vaccine. The Lancet. 2021.
- Effectiveness of BNT162b2 mRNA Vaccine Against Infection and COVID-19 Vaccine Coverage in Healthcare Workers in England, Multicentre Prospective Cohort Study (the SIREN Study). The Lancet. 2021 .
- COVID-19: The Green Book, chapter 14a.
- CDC. Vaccination Considerations for Persons with Underlying Medical Conditions.