Czy dwie dostępne szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można stosować wymiennie?

Na rynku dostępne są dwie szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM): FSME-IMMUN i Encepur. Dostępne są produkty dla dorosłych oraz dla dzieci.

Nie rekomenduje się zamiennego stosowania dwóch dostępnych szczepionek przeciw KZM, ale w wyjątkowych sytuacjach, np. ograniczonej bądź braku dostępności jednej ze szczepionek przeciw KZM, dopuszcza się ich zamianę w realizowanym schemacie szczepień.

W Charakterystyce Produktu Leczniczego szczepionki FSME-IMMUN ani szczepionki Encepur nie ma informacji na temat możliwości zamiennego ich podawania w realizowanym schemacie szczepień.

Informacje na temat możliwości zamiennego podawania obu szczepionek pochodzą z publikacji naukowych, podano je również w zaleceniach WHO.

Temat wymiennego stosowania szczepionek FSME-IMMUN i ENCEPUR został poruszony w publikacji Broker i wsp., gdzie wskazano, że preferowane jest podawanie szczepionki o tej samej nazwie handlowej przez cały cykl szczepienia. Jednak, w sytuacji braku możliwości dokończenia rozpoczętego schematu szczepienia danym preparatem (np. z powodu jego braku na rynku) dozwolone jest podanie innej dostępnej na rynku szczepionki.

Badania potwierdziły, że zamiana szczepionki FSME-IMMUN na ENCEPUR i odwrotnie w przypadku podania trzeciej dawki w podstawowym schemacie szczepienia oraz dawek przypominających (dla każdego schematu) jest bezpieczna i skuteczna.

Nie zaleca się zmiany szczepionek w sytuacji kiedy szczepienia podstawowe realizowane są w schemacie przyśpieszonym.

W rekomendacjach WHO również znajduje się informacja o możliwości wymiennego stosowania szczepionek (strona 253 rekomendacji).

Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2020

Powiązane artykuły:

Kleszczowe zapalenie mózgu

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading