Eksperci wskazują kto powinien zaszczepić się przeciw grypie w nadchodzącym sezonie

Opublikowano w dniu: 24 września 2013

Eksperci medyczni- uczestnicy Flu Forum 2013 podkreślili, że szczepienia przeciw grypie są najtańszym i najskuteczniejszym sposobem ograniczenia liczby zachorowań oraz związanych z nimi powikłań. Podkreślono, że jednym z głównych powodów utrzymywania się jednego z najniższych w Europie poziomu wyszczepialności przeciw grypie jest brak świadomości w społeczeństwie zagrożeń wynikających z choroby oraz jej powikłań.
W przedstawionych rekomendacjach dotyczących osób, które powinny zaszczepić się przeciw grypie w nadchodzącym sezonie epidemicznym wymieniono:
– pacjentów, dla których szczepienie przeciw grypie pozwala zredukować ryzyko szczególnie groźnych powikłań pogrypowych;
– osoby, których szczepienie przyczynia się do redukcji transmisji wirusa w społeczeństwie oraz ogranicza ryzyko epidemii grypy [„Profilaktyka grypy jest szczególnie istotna w przypadku, gdy pracownik jest narażony na kontakt z wieloma zakażonymi osobami lub sam może przyczynić się do zakażenia innych – podkreśliła dr Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego];

Podkreślano, że szczepienia profilaktyczne są zalecane osobom pracującym z małymi dziećmi lub opiekującym się pacjentami z grup ryzyka, jak również wśród pracowników handlu, szkół oraz transportu.
Zalecenia wpisują się w rekomendacje wielu instytucji krajowych oraz międzynarodowych tj. Światowa Organizacja Zdrowia, Komitet Doradczy ds. Szczepień, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Zakład Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP-PZH.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading