ECDC opublikowało opinię ekspertów na temat szczepionki przeciw meningokokom grupy B
Inwazyjna choroba meningokokowa wywoływana przez meningokoki grupy B jest ważną przyczyną posocznicy i zapalenia opon mózgowych w krajach EU/EEA. Choroba charakteryzuje się galopującym przebiegiem, wysoką zachorowalnością i śmiertelnością. ECDC opublikowało opinię ekspertów, gdzie oceniono stosowanie białkowej szczepionki przeciw meningokokom grupy B (4CMenB) w krajach europejskich. Dokument ten może być pomocny w podejmowaniu decyzji dotyczącej wprowadzenie szczepionki do programów szczepień w poszczególnych krajach. Przedstawiono ocenę sytuacji epidemiologicznej choroby oraz ocenę efektywności, bezpieczeństwa i opłacalności kosztowej szczepionki w programach szczepień.
W 2015 r. w krajach EU/EEA odnotowano 1 682 przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej wywołanej przez meningokoki grupy B, w tym najwięcej wśród małych dzieci do 1 r.ż.
Pierwsza białkowa szczepionka przeciw meningokokom grupy B (4CMenB) została zarejestrowana w Europie w 2013 r. Od tego czasu 12 krajów wprowadziło ją do programów szczepień. Szczepionka jest podawana w ramach powszechnych programów szczepień finansowanych ze środków publicznych w Irlandii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Z kolei Austria, Czechy i Niemcy (Saksonia) zalecają szczepionkę odpłatnie, a kolejne sześć krajów wprowadziło szczepionkę w grupach ryzyka.
Wykazano, że szczepionka przeciw meningokokom grupy B jest skuteczna w indukowaniu odpowiedzi immunologicznej u niemowląt w wieku od dwóch do pięciu miesięcy oraz u niemowląt w wieku powyżej sześciu miesięcy i dzieci w wieku od dwóch do dziesięciu lat, podawana odpowiednio w schemacie 3+1 oraz 2+1. U nastolatków i dorosłych ochronę zapewnia podanie 2 dawek szczepionki.
Wyniki badań z Wielkiej Brytanii, gdzie szczepionka została wprowadzona do powszechnego programu szczepień we wrześniu 2015 r. w schemacie 2+1, potwierdzają jej efektywność wynoszącą 82,9%. W ciągu pierwszych 10 miesięcy trwania programu obserwowano zmniejszenie o połowę liczby zachorowań u niemowląt. Potwierdzono efektywność kosztową szczepionki.
Eksperci podkreślają również znaczenie komunikacji z rodzicami i pracownikami służby zdrowia dotycząca możliwości profilaktyki inwazyjnej choroby meningokokowej grupy B oraz współpracy pomiędzy krajami w ocenie skuteczności i bezpieczeństwa szczepień. Wskazano różne możliwości wprowadzania szczepionek przeciw meningokokom grupy B do programów szczepień w poszczególnych krajach, poczynając od powszechnych programów szczepień niemowląt poniżej pierwszego roku życia, szczepienia w różnych grupach wieku, szczepienia osób z grup ryzyka, aż po szczepienia w przypadku zagrożenia epidemią.
- Expert opinion on meningococcal B vaccine- information and suggestions to EU/EEA countries. ECDC, 6 December 2017.
- Parikh SR, Andrews NJ, Beebeejaun K, Campbell H, Ribeiro S, Ward C, et al. Effectiveness and impact of a reduced infant schedule of 4CMenB vaccine against group B meningococcal disease in England: a national observational cohort study. Lancet. 2016 Dec 03;388(10061):2775-82.