Druga szczepionka przeciw COVID-19, którą można podawać dzieciom

Opublikowano w dniu: 25 lutego 2022

Europejska Agencja Leków rozszerzyła wskazania dotyczące wieku podania szczepionki mRNA przeciw COVID-19 Spikevax (Moderna) w zapobieganiu zachorowaniom na COVID-19. Szczepionka może być podawana dzieciom ≥6 lat oraz dorosłym. Schemat szczepienia obejmuje podanie domięśniowo dwóch dawek szczepionki w odstępie co najmniej 28 dni.

Dawka podawana w schemacie podstawowym dzieciom jest o połowę mniejsza w porównaniu do dawki podawanej dorosłym.  Wielkości dawki szczepionki Spikevax (Moderna):

  • dzieci wieku 6-11 lat dawka 50 mikrogramów
  • nastolatki w wieku 12-18 lat dawka 100 mikrogramów
  • dorośli ≥18 lat dawka 100 mikrogramów

Eksperci EMA potwierdzili bezpieczeństwo i skuteczność kliniczną szczepionki Spikevax podawanej dzieciom w wieku 6-11 lat, wskazując, że były podobne do obserwowanych u dorosłych. Oceniono okresowe wyniki badania klinicznego 2/3 „KidCOVE” , w którym uczestniczy ponad 4 000 dzieci. Wykazano, że odpowiedź immunologiczna na szczepionkę w  dawce 50 µg w grupie dzieci w wieku 6–11 lat była podobna do obserwowanej na szczepionkę w dawce 100 µg podawanej dorosłym w wieku 18–25 lat (badanie COVE).

Szczepienie było również dobrze tolerowane. Obserwowano typowe miejscowe i ogólnoustrojowe NOP, najczęściej: ból, zaczerwienienie, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, dreszcze, nudności, wymioty, powiększenie i tkliwość pachowych węzłów chłonnych, gorączka, ból mięśni i stawów. NOP miały zazwyczaj łagodne lub umiarkowane nasilenie i ustępowały w ciągu kilku dni.

Eksperci EMA wskazali, że u dzieci w wieku 6–11 lat, w tym zwłaszcza u dzieci z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, korzyści ze szczepienia preparatem Spikevax przewyższają potencjalne ryzyko z nim związane.

U dzieci z zaburzeniami odporności zalecane jest podanie dodatkowej dawki w odstępie 28 dni od podania drugiej dawki (łącznie 3 dawki).

Obecnie w UE są dwie szczepionki mRNA przeciw COVID-19, które można podawać dzieciom:

  • szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) podawana osobom w wieku ≥5 lat,
  • szczepionka Spikevax (moderna) podawana osobom w wieku ≥6 lat.

 

Materiały źródłowe

EMA recommends approval of Spikevax for children aged 6 to 11. EMA 24.02.2022 .

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading