Demokratyczna Republika Konga - zakończyła się jedna z najdłuższych i najbardziej dramatycznych epidemii gorączki Ebola

Opublikowano w dniu: 29 czerwca 2020

25 czerwca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia Demokratycznej Republiki Konga (DRK) ogłosiło, że zakończyła się 10 epidemia gorączki Ebola. Epidemia rozpoczęła się 1 sierpnia 2018 r. Była jedną z najdłuższych i najbardziej dramatycznych epidemii tej choroby w historii. Dotychczas największa epidemia gorączki Ebola miała miejsce w Afryce Zachodniej w latach 2014-2016. Ostatnia epidemia w Demokratycznej Republice Kongo objęła 3470 zgłoszonych przypadków, w tym 2 287 zgonów (śmiertelność 66%). UNICEF podaje, że 28% zachorowań dotyczyło dzieci, w porównaniu do ok. 20% w poprzednich epidemiach.

10 epidemia gorączki Ebola miała miejsce na obszarze dotkniętym trwającym konfliktem, co poważnie utrudniało walkę z chorobą. Wraz z zakończeniem tej epidemii rozpoczęto 90-dniowy etap wzmożonego nadzoru dotyczącego występowania wirusa gorączki krwotocznej, który będzie utrzymany do końca września 2020 r. WHO podkreśla, że w DRK utrzymuje się ryzyko ponownego pojawienia się wirusa gorączki Ebola.

Zakończenie epidemii było możliwe dzięki zaangażowaniu rządu DRK, wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz wielu partnerów i darczyńców. Prowadzone działania obejmowały szkolenie tysięcy pracowników ochrony zdrowia, rejestrację 250 000 kontaktów, 220 000 wykonanych testów, zapewnienie pacjentom równego dostępu do zaawansowanych metod leczenia, szczepienia ponad 303 000 osób wysoce skuteczną szczepionką rVSV-ZEBOV-GP oraz opiekę medyczną pacjentów, którzy wyzdrowieli. Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli lokalnych społeczności epidemia nie rozprzestrzeniła się szerzej. W trakcie trwania epidemii, ponad 16 000 lokalnych służb ratowniczych współpracowało z ponad 1500 pracownikami kierowanymi przez WHO.

Walka z epidemią gorączki Ebola przyniosła wiele cennych lekcji i narzędzi pomocnych w walce z tą chorobą. Świat jest teraz lepiej przygotowany do szybkiej reakcji na kolejne epidemie. Udało się opracować i zarejestrować szczepionkę przeciw gorączce Ebola oraz skuteczne metody leczenia, powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił również, że zakończenie epidemii to święto, ale powinniśmy pamiętać, że wirusy nie robią sobie przerw. Ostatecznie najlepszą obroną przed kolejnym wybuchem epidemii jest inwestycja w system opieki zdrowotnej. Zdobyte doświadczenia będą pomocne również w walce z epidemiami innych chorób zakaźnych, w tym COVID-19 czy odry.

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading