Coraz bliższa perspektywa szczepień przeciw COVID-19 dzieci w grupie 5-11 lat

Opublikowano w dniu: 4 listopada 2021

3 listopada 2021 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zarekomendowało szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat. Dyrektor CDC Rochelle P. Walensky przedstawiła zalecenia Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) działającego przy CDC szczepionką Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dawce pediatrycznej. Wcześniej szczepionka została dopuszczona do obrotu przez Agencję Kontroli Leków (FDA). Dzięki temu szczepionka przeciw COVID-19 będzie mogła być podana docelowej grupie około 28 milionów dzieci w Stanach Zjednoczonych. Szczepienia rozpoczną się, tak szybko jak to możliwe, na dużą skalę już od 8 listopada.

COVID-19 u dzieci może być związany z hospitalizacjami, zgonami, występowaniem wieloukładowego zespołu zapalnego MIS-C i długotrwałymi powikłaniami, tj. „długi COVID”, gdzie objawy mogą utrzymywać się miesiącami. Rozprzestrzenianie się wariantu Delta wirusa SARS-CoV-2 w USA spowodowało gwałtowny wzrost przypadków COVID-19 w miesiącach letnich. W okresie 6 tygodni, od końca czerwca do połowy sierpnia, liczba hospitalizacji dzieci i młodzieży z powodu COVID-19 wzrosła tam pięciokrotnie.

Z badań wynika, że szczepionka Pfizer-BioNTech w grupie wieku 5-11 lat chroni przed COVID-19 ze skutecznością 90,7 procent. Z oceny profilu bezpieczeństwa szczepionki w tej grupie wieku wynika, że występowały łagodne, ustępujące działania niepożądane, podobne do obserwowanych u dorosłych i nastolatków. Najczęściej występował ból ramienia.W badanej grupie 3 100 dzieci w wieku 5-11 lat nie odnotowano ciężkich działań niepożądanych. Szczepionka przeciw COVID-19 z nowym wskazaniem podawania dzieciom w wieku 5-11 lat podobnie jak w grupach nastolatków i dorosłych podlega najdokładniejszemu monitoringowi bezpieczeństwa w historii stosowania szczepień USA.

Szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) do podawania dzieciom w wieku 5-11 lat ma taki sam skład jakościowy co szczepionka podawana nastolatkom i dorosłym, różni się tylko wielkością dawki. Będzie dostępna w innych pediatrycznych opakowaniach.

 

„….zrobiliśmy kolejny ważny krok naprzód w walce z wirusem wywołującym COVID-19. Wiemy, że miliony rodziców chcą zaszczepić swoje dzieci i dzięki decyzji CDC około 28 milionów dzieci może otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19. Jako mama zachęcam rodziców, którzy mają pytania do rozmowy z pediatrą, pielęgniarką szkolną lub farmaceutą, aby dowiedzieć się więcej o szczepionce i znaczeniu szczepień u dzieci”.

Szczepienia przeciw COVID-19 małych dzieci pomogą ochronić dzieci przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, a tym samym zmniejszyć ryzyko ciężkich zachorowań lub długotrwałych powikłań z powodu COVID-19. Przyczynią się też do ograniczenia transmisji wirusa w populacji i pozwolą uniknąć konieczności wprowadzania najsurowszych ograniczeń.

Od 18.10.2021 roku podobną ocenę bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech) prowadzi również Europejska Agencja Leków. Decyzja spodziewana jest najwcześniej w drugiej połowie listopada. Pierwszych dawek szczepionki dla dzieci możemy spodziewać się w grudniu.

Materiały źródłowe

CDC Recommends Pediatric COVID-19 Vaccine for Children 5 to 11 Years. November 2, 2021.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading