Dziecko przeciwników szczepień promuje szczepienia i… życzliwość

 

Ethan Lindenberger jest dzieckiem rodziców, którzy przez całe jego życie nie zaszczepili go żadną  szczepionką, ponieważ byli przekonani o ich szkodliwości. Chłopak w miarę upływu czasu coraz bardziej interesował się tematyką związaną ze szczepieniami i zgłębiał wiedzę na ich temat. W końcu zdał sobie sprawę z faktu, że należy do nielicznej grupy osób, które mieszkając w wysoko rozwiniętym kraju, nie otrzymały rutynowych szczepień w dzieciństwie. Doszedł do wniosku, że postępowanie jego rodziców było błędne i nierozsądne, ponieważ wierząc w teorie spiskowe o szkodliwości szczepień i ulegając hasłom anty-szczepionkowym przeczytanym w Internecie, narażali zdrowie i życie własnego syna. Dlatego Ethan po osiągnięciu pełnoletności postanowił nadrobić zaległości i zdecydował się poddać zaległym szczepieniom. Na tym nie poprzestał. Zaczął aktywnie udzielać się na internetowym forum dyskusyjnym Reddit, gdzie opisał swoją historię. W ten sposób zwrócił na siebie uwagę mediów, najpierw lokalnych, a następnie krajowych. Stał się postacią „interesującą” i rozpoznawalną. Trafił na pierwsze strony gazet i zaczął być zapraszany do programów telewizyjnych. Wygłosił nawet wykład TED, na którym opowiedział swoją historię, na podstawie której powstał film dokumentalny, który zostanie wyemitowany w przyszłym roku.

Ethan, będąc ofiarą fake news-ów, tj. fałszywych informacji na temat szczepień krążących w sieci, stał się głośnym krytykiem działań anty-szczepionkowych. Obecnie sam prowadzi coraz szersze działania, popularyzując proszczepienną postawę. Co znamienne, nie potępia ludzi o poglądach przeciwnym szczepieniom, a wręcz przeciwnie: mówi o empatii jaką należy okazywać osobom, które bezkrytycznie wierzą fake newsom i kładzie nacisk na edukację.

„W moim domu szczepionki zostały zdemonizowane” – powiedział na Światowym Szczycie Szczepień w Brukseli, podkreślając że rodzice decydując się na nieszczepienie własnych dzieci kierują się dobrymi intencjami. Dlatego tak ważne jest żeby nie potępiać tej grupy rodziców i zrozumieć ich tok rozumowania. Ethan jednocześnie ostrzega przed antagonistyczną, spolaryzowaną debatą – „Nauka jest jednogłośna: szczepionki są bezpieczne i skuteczne. Ale pamiętajmy, że zdolność empatii wobec osób dotkniętych chorobą dezinformacji  jest naprawdę bardzo ważna. Zamiast demonizować tych ludzi powinniśmy budować mosty poprzez przekazywanie rzetelnej wiedzy. Zamiast ich potępiać, okazujmy im wsparcie i życzliwość!”

Niektórzy upatrują w Ethanie drugą Gretę Thunberg, ponieważ szerzy edukację na temat szczepień w podobny sposób jak ona popularyzuje zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, przy czym oboje reprezentują swoich rówieśników.

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2019
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading