CDC w Stanach Zjednoczonych zachęca kobiety w ciąży do szczepień przeciw COVID-19  

Opublikowano w dniu: 8 października 2021

29 września 2021 r. amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wydało pilny komunikat, w którym zachęca do szczepień przeciw COVID-19 kobiety w ciąży, kobiety które niedawno były w ciąży (w tym karmiące piersią), starające się zajść w ciążę lub planujące ciążę w przyszłości. Z danych CDC wynika, że ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest u kobiet w ciąży 2-krotnie wyższe, a ryzyko zgonu z powodu COVID-19 wzrasta o 70% w porównaniu do kobiet niebędących w ciąży.

CDC zdecydowanie zaleca szczepienie przeciw COVID-19 przed ciążą lub w jej trakcie, ponieważ korzyści ze szczepienia zarówno dla kobiety, jak i płodu lub niemowlęcia przewyższają znane lub potencjalne ryzyko. CDC apeluje również do środowiska profesjonalistów medycznych do edukowania kobiet w ciąży na temat bezpieczeństwa i korzyści wynikających ze szczepień.

Do 27 września 2021 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 125 000 potwierdzonych przypadków COVID-19 u kobiet w ciąży, w tym ponad 22 000 hospitalizacji i 161 zgonów, z czego 22 zgony miały miejsce w sierpniu 2021 r. COVID-19 zwiększa ryzyko poronienia, wczesnego porodu oraz ciężkiego przebiegu choroby u noworodka.

Z danych CDC wynika, że dotychczas w Stanach Zjednoczonych zaszczepiło się 31% kobiet w ciąży.

Ciąża może być wyjątkowym, ale również stresującym czasem, a ciąża w czasie pandemii wiąże się z dodatkowymi obawami dla rodzin. Silnie zachęcam tych, którzy są w ciąży, lub zastanawiają się nad zajściem w ciążę, by porozmawiali ze swoim lekarzem o ochronnych korzyściach szczepionki przeciwko Covid-19 – powiedziała Rochelle Walensky, Dyrektor CDC.

Dlaczego szczepienia kobiet w ciąży przeciw COVID-19 są tak ważne?  

Kobiety w ciąży należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

Kobiety w ciąży i tuż po porodzie są 2-krotnie częściej narażone na ciężki przebieg COVID-19 wymagający pobytu na OIOM-e oraz 70% zwiększone ryzyko zgonu w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży.

Ciężki COVID-19 w okresie ciąży zwiększa ryzyko:

  • pobytu na OIOM-e,
  • konieczności podłączenia do urządzeń wspomagających oddychanie lub wentylacji mechanicznej,
  • wystąpienia stanu przedrzucawkowego,
  • pojawienia się cukrzycy ciążowej,
  • zgonu z powodu COVID-19,
  • przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową,
  • urodzenia martwego dziecka,
  • koniecznego pobytu dziecka po urodzeniu na oddziale noworodkowym.

Szczepienie przeciw COVID-19 w okresie ciąży może uchronić przed poważną chorobą. Szczepienie w okresie ciąży chroni również dziecko w pierwszym okresie życia po urodzeniu. Matka przekazuje mu przeciwciała ochronne przez łożysko oraz w pokarmie w czasie karmienia piersią.

„Szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne i skuteczne, a zwiększenie liczby zaszczepionych osób nigdy nie było tak pilne” – powiedziała dyrektor CDC dr Rochelle Walensky na konferencji prasowej, na której zachęcała kobiety w ciąży do szczepień.

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading