Bardziej elastyczne warunki przechowywania szczepionki COVID-19 firmy BioNTech / Pfizer

Opublikowano w dniu: 18 maja 2021

Komitet ds. Produktów Leczniczych u Ludzi (CHMP) w EMA zatwierdził zmianę warunków przechowywania szczepionki Comirnaty BioNTech/ Pfizer na podstawie których wydłużono okres ważności nierozcieńczonej fiolki ze szczepionką w temperaturze od 2°C do 8°C (tj. w lodówce po wyjęciu z zamrażarki) z 5 dni do jednego miesiąca (31 dni).

Warunki podczas transportu preparatu pozostają niezmienione, dlatego nierozcieńczone fiolki będą nadal przechowywane i przewożone w stanie zamrożonym, ale po wyjęciu z zamrażarki rozmrożone fiolki można teraz przechowywać w temperaturze od 2°C do 8°C przez okres do 31 dni.

Zwiększona tym samym elastyczność w zakresie przechowywania i postępowania ze szczepionką Comirnaty w punkcie szczepień będzie miała znaczący wpływ na planowanie i logistykę wprowadzania szczepień w krajach UE. Zmiana ułatwi również cały proces dystrybucji szczepionki w punktach szczepień w Polsce. Eksperci EMA pozytywnie ocenili prowadzone cały czas przez wytwórcę badania stabilności szczepionki.

Zmiana zostanie uwzględniona w zaktualizowanych Charakterystyce Produktu Leczniczego, ulotce dla pacjenta i oznakowaniu produktu.

Zatwierdzono decyzję EMA, że szczepionkę przeciw COVID-19 Comirnaty firm BioNTech-Pfizer można przechowywać w fiolce (po rozmrożeniu) do 31 dni w temperaturze 2-8 °C.

Tym samym wydłużono maksymalny okres przechowywania nieotwartej fiolki po rozmrożeniu z 5 dni do 31 dni.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading