Aktualne zagrożenia chorobami zakaźnymi w Afryce

Opublikowano w dniu: 24 listopada 2017

W Afryce choroby zakaźne są nadal główną przyczyną zgonów. Również z powodu klimatu, kryzysów humanitarnych i przeludnienia, regularnie odkrywa się tam nowe patogeny groźne dla ludzi. Dlatego też epidemiolodzy z całego świata pilnie śledzą doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia o nowych epidemiach chorób zakaźnych które pojawiają się w Afryce. Przykładami kryzysów ostatnich miesięcy są epidemia gorączki krwotocznej Marburg w Ugandzie, epidemia żółtej gorączki w Angoli oraz epidemia dżumy na Madagaskarze.

W przypadku najgroźniejszych epidemii opracowuje się w trybie przyśpieszonym szczepionki. Przykładem są działania dotyczące opracowania nowej szczepionki przeciw wirusowej gorączce Ebola.

Jeżeli myślisz, że to jest sprawa tylko mieszkańców Afryki i podróżujących tam, jesteś w błędzie. Zwiększające się ruch lotniczy, migracje oraz handel międzynarodowy może spowodować że egzotyczne wirusy, bakterie lub pasożyty mogą błyskawicznie rozprzestrzenić się po całym świecie!

Więcej informacji w Biuletynie WHO na temat chorób zakaźnych w Regionie Afrykańskim „Weekly Bulletin on Outbreaks and other Emergiencies”.

 

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.