Akcje szczepień przeciw odrze oraz poliomyelitis w Brazylii

Opublikowano w dniu: 8 sierpnia 2018

Ministerstwo Zdrowia  Brazylii przekazało informację o dwóch ogniskach epidemicznych odry w stanach Amazonas i Roraima, gdzie do końca lipca br. odnotowano odpowiednio 742 i 280 zachorowań na odrę. Przedstawiciele służb sanitarnych wskazują, że wykryte ogniska epidemiczne odry to przypadki zawleczone.  Zidentyfikowany genotyp wirusa odry (D8) jest taki sam jak ten, który występuje w Wenezueli.

Brazylia w 2016 r. otrzymała certyfikat potwierdzający eliminację wirusa odry. Najpewniejszym zabezpieczeniem przed powrotem odry jest utrzymanie stanu zaszczepienia na poziomie co najmniej 95%. Brazylijczykom się to nie udało.  Z wstępnych danych wynika, że stan zaszczepienia przeciw odrze w 2017 r. osiągnął tam poziom 85,2% dla pierwszej dawki szczepionki  i 69,9% dla drugiej dawki. Obecnie władze podejmują wysiłki w celu powstrzymania epidemii i zapobiegania transmisji wirusa odry na terenie kraju. W sierpniu 2018 r. prowadzona jest w całym kraju kampania szczepień przeciw odrze i poliomyelitis w ramach której planowane są szczepienia 11,2 mln dzieci w wieku 1-5 lat. Do punktów szczepień  powinni zgłaszać się rodzice z dziećmi, które nie zostały wcześniej zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień. Na terenach gdzie zidentyfikowano ogniska epidemiczne odry realizowane są również szczepienia osób dorosłych.

Utrzymanie wysokiego poziomu zaszczepienia (co najmniej 95% dzieci) uniemożliwia powrót do Brazylii wcześniej wyeliminowanych w tym kraju chorób tj. poliomyelitis czy właśnie odra.

Źródło:

Brazil: Measles outbreak reported in two states. July 20, 2018, Outbreak News Today.

Brazil to Begin measles, plio vaccination campaign Monday. August 5, 2018, Outbreak News Today.

 

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading