WHO rozpoczyna globalną strategię przyspieszenia eliminacji raka szyjki macicy
17 listopada 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowało o wprowadzonej globalnej strategii na rzecz przyspieszenia eliminacji raka szyjki macicy. Strategia obejmuje trzy elementy: szczepienia, badania przesiewowe i terapię. Razem możemy tworzyć historię, aby zapewnić przyszłość wolną od raka szyjki macicy.
WHO podkreśla, że pomyślne wdrożenie w ramach strategii każdego z tych obszarów może zmniejszyć liczbę nowych przypadków raka szyjki macicy o ponad 40% i zapobiec 5 milionom zgonów z tego powodu do 2050 roku.
W tym obszarze jesteśmy na etapie historycznego kamienia milowego. Po raz pierwszy 194 kraje zobowiązały się do wyeliminowania raka szyjki macicy po przyjęciu rezolucji na tegorocznym Światowym Zgromadzeniu Zdrowia.
Ustalone cele, które planuje się zrealizować do 2030 roku:
- 90% dziewcząt do 15 roku życia zaszczepionych przeciw HPV w wymaganym schemacie.
- 70% kobiet w wieku 35 lat i ponownie w wieku 45 lat badane w ramach testu przesiewowego (badanie cytologiczne).
- 90% kobiet ze zdiagnozowaniem rakiem szyjki macicy jest poddanych terapii (90% kobiet leczonych na wczesnym etapie raka szyjki macicy i 90% kobiet leczonych z potwierdzonym inwazyjnym rakiem).
W strategii podkreśla się, że inwestowanie w interwencje mające na celu osiągnięcie tych celów może przynieść znaczne korzyści gospodarcze i społeczne. Szacuje się, że 3,20 USD zostanie zwrócone gospodarce za każdego dolara zainwestowanego do 2050 r. i później, dzięki wzrostowi udziału kobiet na rynku pracy. Liczba ta wzrasta do 26,00 USD, jeśli uwzględnione zostaną korzyści płynące z poprawy zdrowia kobiet dla rodzin, społeczności i społeczeństw.
„Wyeliminowanie jakiegokolwiek raka wydawałoby się kiedyś niemożliwym marzeniem, ale teraz dysponujemy opłacalnymi, opartymi na dowodach narzędziami, które pozwalają urzeczywistnić to marzenie” – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Rak szyjki macicy jest chorobą, której można zapobiec. Jest uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty i odpowiednio leczony. Jednak jest to czwarty najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet na świecie. Szacuje się, że bez podjęcia dodatkowych działań, każdego roku liczba nowych przypadków raka szyjki macicy wzrośnie z 570 000 do 700 000 między 2018 r. a 2030 r., natomiast roczna liczba zgonów wzrośnie z 311 000 do 400 000. W krajach o średnich dochodach częstość występowania raka szyjki macicy jest prawie dwukrotnie wyższa, a wskaźniki śmiertelności trzykrotnie wyższe w porównaniu do krajów o wysokim dochodzie.
Najważniejsze jest zapewnienie dostępu do profilaktyki w postaci szczepień przeciw HPV, badań przesiewowych i terapii w najwcześniejszych stadiach.
Strategia rozpoczyna się jednak w trudnym momencie. Pandemia COVID-19 stanowi wyzwanie dla ochrony zdrowia w zapobieganiu zgonom z powodu raka szyjki macicy, w wielu krajach ograniczono realizację szczepień przeciw HPV, badań przesiewowych i terapii. Zamknięte granice ograniczyły dostęp do kadry inżynierów konsekrujących sprzęt medyczny. Zamknięte szkoły przerywają realizowane tam programy szczepień. WHO apeluje jednak, aby w miarę możliwości kraje zapewniały bezpieczne kontynuowanie szczepień, badań przesiewowych i terapii, przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności.
„Walka z rakiem szyjki macicy to także walka o prawa kobiet: niepotrzebne cierpienie spowodowane tą chorobą, której można zapobiegać, odzwierciedla niesprawiedliwości, które w wyjątkowy sposób wpływają na zdrowie kobiet na świecie” – mówi dr Princess Nothemba Simelela.
Premiera strategii będzie obchodzona każdego roku jako dzień akcji na rzecz eliminacji raka szyjki macicy na całym świecie.
W tym roku 17 listopada na świecie, od wodospadu Niagara, aż po panoramy miast w Australii, oświetlano z tej okazji ważne budynki w kolorze turkusowym.