Analiza epidemicznego wzrostu zachorowań na wzw A w 2017 r. pokazuje potrzebę rozszerzenia rekomendacji szczepień przeciw wzw A  

Opublikowano w dniu: 8 marca 2020

Epidemiolodzy z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH przedstawili w w czasopiśmie Przegląd Epidemiologiczny analizę epidemicznego wzrostu zachorowań na wzw A w Polsce w 2017 r.,  wskazując potrzebę rozszerzenia rekomendacji szczepień przeciw wzw A o grupę mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM).

W 2017 r. nastąpił ponad 80. krotny wzrost zgłaszanych przypadków i zapadalności na wzw A w porównaniu do poprzednich lat. Odnotowano 3006 przypadków, zapadalność 7,8/100 tys., w porównaniu do 2016 r. (35; 0,09). Najwięcej przypadków odnotowano w miastach, gdzie zapadalność była trzykrotnie wyższa niż na wsi. Wśród zarejestrowanych przypadków 501 osób (16,6% chorych) deklarowało przynależność do grupy mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM). Wzrost ten był związany z wystąpieniem międzynarodowego ogniska wzw A wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM) w Europie, które objęło swoim zasięgiem większość krajów UE. Dane z drugiej części roku wskazują, że epidemia w Polsce zaczęła się szerzyć w całej populacji, a nie tylko w ww. grupie ryzyka. Badacze wskazują, że w celu uniknięcia takiej sytuacji w przyszłości wskazane jest, aby w okresie pojawiania się dużego, międzynarodowego ogniska jak najszybciej obejmować szczepieniami grupy ryzyka w celu jak najszybszego ograniczenia szerzenia się zakażeń. Grupa MSM ze względu na charakter zachowań sprzyjających szerzeniu się zakażenia, należy do jednej z bardziej narażonych zakażeniem wzw A. Stąd też należy rozważyć wprowadzenie na stałe rekomendacji szczepień przeciw wzw A w grupie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM).

Materiały źródłowe

Piotr Polański, Bożena Kucharczyk, Barbara Kondej, Ewa Cielebąk, Agata Kucharczyk, Małgorzata Sadkowska-Todys. Hepatitis in Poland in 2017- epidemic increase cases. Przegl Epidemiol 2019;73(4): 487-497.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.