

Konferencja w NIZP PZH-PIB z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień 2025
24 kwietnia 2025 roku w NIZP PZH-PIB z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień organizowana jest konferencja „Szczepienia ochronne w dobie nowych wyzwań epidemiologicznych i systemowych”. Do udziału w konferencji zapraszamy pracowników Inspekcji Sanitarnej oraz pracowników ochrony zdrowia uczestniczących w procesie kwalifikacji do szczepień lub zainteresowanych szczepieniami.
Konferencja odbędzie się w formie tradycyjnej w NIZP PZH-PIB.
Konferencja będzie również transmitowana na Facebooku Szczepienia.info.
Patronatu konferencji udzieliło Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny, WHO Polska oraz Polskie Towarzystwo Wakcynologii.
Zaproszeni eksperci powiedzą o nowych wyzwaniach w obszarze szczepień ochronnych związanych ze starymi i nowymi chorobami zakaźnymi, przed którymi chronią szczepienia.
Spadek zaufania do szczepień, rosnąca liczba rodziców nieszczepiących swoje dzieci, niewystarczający stan zaszczepienia dzieci i młodzieży, stosunkowo słabe zainteresowanie szczepieniami dorosłych, wiążą się z ryzykiem powrotu starych chorób zakaźnych, takich jak błonica, poliomyelitis, krztusiec czy odra, chorób, które wydawałoby się że przez lata stosowania szczepień zostały opanowane, a teraz wracają. Przypadek błonicy u niezaszczepionego dziecka, wykrywanie szczepów wirusa polio w ściekach, wzrost zachorowań na krztusiec, to sytuacje, które powinniśmy traktować jak sygnały, które pokazują nam, że konieczne jest wzmocnienie organizacji szczepień w Polsce oraz jak najszersze działania edukacyjne, które tłumaczą znaczenie i potrzebę szczepień społeczeństwu.
W związku z globalizacją i zmianami klimatycznymi musimy brać również pod uwagę nowe choroby zakaźne, przed którymi chronią nas szczepienia, tj. COVID-19 oraz choroby, które mogą częściej występować, tj. kleszczowe zapalenie mózgu.
W czasie konferencji podkreślimy również wszystkie elementy, które rozwinięto w ostatnim czasie w obszarze realizacji szczepień (np. szczepienia dorosłych, szczepienia kobiet w ciąży, refundacja i coraz szerszy dostęp do szczepień, nowe programy finansowania szczepień). Podsumujemy również obszary, które wymagają wzmocnienia, w tym głownie dotyczące wprowadzenia e-karty szczepień.
Podpowiemy jak mówić o szczepieniach w mediach społecznościowych, ze szczególnym podkreśleniem znaczenia przekazu o szczepieniach ze strony lekarzy- influencerów, którzy mają odpowiednie kompetencje merytoryczne do rzetelnego informowania o szczepieniach i przekazywania informacji zdrowotnych w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla swoich pacjentów i szerokiego grona odbiorców.
Przeczytaj również


Eksperci potwierdzają bezpieczeństwo i wysoką skuteczność szczepień przeciwko HPV realizowanych w szkołach
CZYTAJ WIĘCEJ

Szczepienie wcześniaków przeciwko rotawirusom w szpitalu. Wytyczne PTW.
CZYTAJ WIĘCEJ

Jak należy interpretować dane o NOP z bazy VAERS?
CZYTAJ WIĘCEJ
