Koadministracja szczepionek w profilaktyce zakażeń układu oddechowego u osób dorosłych

Opublikowano w dniu: 9 września 2024

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych wydali zalecenia na 2024 rok dotyczące koadministracji szczepionek osobom dorosłym w profilaktyce zakażeń układu oddechowego.

Koadministracja, czyli podawanie kilku szczepionek na jednej wizycie zwiększa szansę na terminowe zaszczepienie pacjenta przeciwko chorobom infekcyjnym. Ma to szczególne znaczenie w profilaktyce zakażeń układu oddechowego w populacji dorosłych” – wyjaśnia prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Odziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Jednoczesne podawanie kilku szczepionek jest powszechnie stosowane w populacji dziecięcej, jak też w medycynie podróży od kilkudziesięciu lat. Ogólne zasady koadministracji szczepień wynikają z wspólnych dla szczepionek mechanizmów odporności i są proste. Eksperci zalecają, aby szczepionki przeciw grypie, COVID-19, pneumokokom, RSV oraz krztuścowi (szczepionka przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi) mogły być podawane podczas jednej wizyty, o ile istnieją odpowiednie wskazania medyczne. Ważne jest, aby każda iniekcja była wykonana w inną kończynę.

Również kobiety w III trymestrze ciąży powinny się zaszczepić przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi (Tdap), które można przeprowadzić równocześnie z innymi szczepieniami, w tym przeciw COVID-19 i grypie.

Jednoczesne podawanie różnych szczepionek podczas jednej wizyty ułatwia proces szczepienia, zwiększa akceptację i odsetek zaszczepionych pacjentów, szczególnie jeśli ponowne zgłoszenie się pacjenta jest niepewne lub pacjent jest narażony na bezpośrednie ryzyko chorób. Szczepionki powinny być wstrzykiwane w różne kończyny” – podkreśla prof. Adam Antczak.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych i Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski zachęcają i apelują do lekarzy, by rozmawiali z pacjentami na temat szczepień ochronnych i wyjaśniali dlaczego taka profilaktyka jest ważna i najbardziej skuteczna. Dodatkowo zwracają uwagę na edukację pacjentów, jak i opiekunów w zakresie zdrowotnych związanych z zakażeniem układu oddechowego, a także bezpieczeństwa i korzyści wynikających z podawania szczepionek na jednej wizycie.

Źródło: Sezon infekcyjny zacznie się wcześniej niż zwykle. Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.