Szczepionka przeciw pneumokokom w ramach bezpłatnego programu szczepień w 2017 - stanowisko Polskiego Towarzystwa Wakcynologii

Opublikowano w dniu: 14 lutego 2017

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje nowy Program Szczepień Ochronnych (PSO) uwzględniający powszechne szczepienia przeciw pneumokokom. U uaktualnionym komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na 2017 rok wskazano ostateczne zapisy dotyczące  obowiązkowych (bezpłatnych) szczepień przeciw pneumokokom obejmujące wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 roku.

Na rynku są dostępne dwie szczepionki skoniugowane, które mogą być podawane małym dzieciom: szczepionka 10 –walentna (PCV-10) oraz szczepionka 13 –walentna (PCV-13).
W listopadzie 2016 w Ministerstwie Zdrowia rozstrzygnięto przetarg na zakup szczepionki przeciwko pneumokokom, która będzie podana dzieciom w ramach szczepień bezpłatnych. Ministerstwo Zdrowia zakupiło do tego celu szczepionkę 10-walentną (MZ: wybrana szczepionka przeciwko pneumokokom jest skuteczna i bezpieczna).
W związku z tym Zarząd Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) opublikował stanowisko w sprawie wyboru szczepionki do powszechnego, bezpłatnego szczepienia dzieci przeciw pneumokokom w Polsce w ramach Programu Szczepień Ochronnych.
Lekarze wakcynolodzy podkreślają, że „…zakupiona przez Ministerstwo Zdrowia do PSO w Polsce szczepionka PCV-10, zawierająca antygeny 10 najczęstszych typów pneumokoka – podobnie jak drugi z dostępnych preparatów zawierający antygeny 13 typów (PCV-13) – jest szczepionką o dobrze udokumentowanej immunogenności i dużej skuteczności oraz potwierdzonym bezpieczeństwie.
Wybrana w przetargu szczepionka PCV10 podawana jest w ramach powszechnych programów szczepień niemowląt i dzieci także w 10 innych krajach (Albania, Austria, Belgia, Cypr, Finlandia, Islandia, Łotwa, Holandia, Macedonia, Słowenia), a w 7 krajach  jest jedną z 2 zalecanych szczepionek.”
W stanowisku Zarządu PTW zwrócono uwagę, że „prognozowanie skuteczności szczepionki jedynie w oparciu o liczbę uwzględnionych w niej serotypów okazało się niedostateczne, a poruszane w naukowej dyskusji różnice nie przesądzają aktualnie o zdecydowanej wyższości którejkolwiek z dostępnych skoniugowanych szczepionek w profilaktyce ciężkich zakażeń pneumokokowych u małych dzieci w Polsce.”
„W licznych opublikowanych dotąd badaniach klinicznych i analizach przeprowadzonych w wielu krajach na świecie wykazano dużą i podobną skuteczność oraz bezpieczeństwo obu dostępnych aktualnie szczepionek skoniugowanych (PCV-10 i PCV-13) w profilaktyce inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP) i zapalenia płuc w populacji dzieci do 5. roku życia” – napisał Zarząd PTW.
PTW apeluje do Ministra Zdrowia, aby prowadzić formalny i dobrze zaplanowany nadzór epidemiologiczny monitorujący występowanie inwazyjnych zakażęn pneumokokowych w Polsce wraz z identyfikacją typów pneumokoka, co pozwoli w razie potrzeby odpowiednio modyfikować program bezpłatnych szczepień.
Pełny tekst stanowiska

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.