Odra nie zna granic i wciąż może być niebezpieczna a jedynym skutecznym sposobem aby się przed nią uchronić są szczepienia.

Opublikowano w dniu: 16 marca 2017

Uodpornienie przeciw odrze wymaga podania dwóch dawek szczepionki.
Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Niepodane dawki szczepionki należy uzupełnić tak szybko jak tylko na to pozwala stan zdrowia dziecka.
Polska należy do krajów, gdzie  występuje niewielka liczba zachorowań na odrę. Każdego roku choruje na odrę 10-130 dzieci (w 2016 r. odnotowano 132 zachorowania). Zachorowania te mogą występować jako lokalne epidemie.
Zachorowania na odrę w Polsce dotyczą w większości obcokrajowców, to odra zawleczona z zagranicy.
Powinniśmy pamiętać o niebezpiecznej sytuacji epidemiologicznej odry na Ukrainie czy w Rumunii.
Epidemie odry pojawiają się w krajach gdzie spada stopień zaszczepienia przede wszystkim ze względu na rosnącą aktywność przeciwników szczepień i rosnąca liczbę rodziców niezgadzających się na szczepienia.  W Rumunii, która zmaga się z epidemią odry pierwsza dawkę szczepionki podano 80% dzieci a dwie dawki jedynie 50% dzieci.
Aby wirus odry się nie rozprzestrzeniał i sytuacja epidemiologiczna nie wymknęła się spod kontroli zaszczepiona powinna być 95% populacji. W Polsce dzięki obowiązkowym szczepieniom przeciw odrze spełniamy ten warunek, co daje nam duże poczucie bezpieczeństwa.
Odra nie zna granic i wciąż może być niebezpieczna a jedynym skutecznym sposobem aby się przed nią uchronić są szczepienia.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.