5 prostych sposobów aby ochronić się przed grypą

Opublikowano w dniu: 12 listopada 2019

Światowa Organizacja Zdrowia na swojej stronie wskazuje 5 sposobów jak można chronić siebie oraz innych wokół siebie przed grypą: 1/ szczepienie, 2/ regularne mycie rąk, 3/ unikanie dotykania swoich oczu, nosa i ust, 4/ unikanie przebywania w pobliżu chorych osób, 5/ pozostanie w domu, w przypadku objawów choroby.

Najczęstsze objawy grypy to gorączka, suchy kaszel, ból głowy, bóle mięśni i stawów, ból gardła oraz katar. Każdego roku miliony ludzi choruje na grypę. Większość pacjentów wraca do zdrowia po kilku dniach, ale u niemowląt i małych dzieci oraz u osób dorosłych powyżej 65 lat lub młodszych z chorobami przewlekłymi, powikłania po grypie mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne.

Zachorowania na grypę mają miejsce przede wszystkim późną jesienią i zimą. W Polsce szczyt zachorowań na grypę ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Możemy się więc odpowiednio przygotować poprzez szczepienie siebie i naszych bliskich.

Oto, w jaki sposób możesz chronić siebie oraz innych wokół siebie przed grypą.

Zaszczep się

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą oraz jej ciężkimi powikłaniami są coroczne szczepienia. Szczepienia są szczególnie ważne dla kobiet planujących ciążę, a także będących w ciąży, niezależnie od wieku ciąży.

Szczepienie ma również kluczowe znaczenie dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, osób starszych cierpiących na choroby przewlekłe oraz pracowników ochrony zdrowia.

Pamiętaj, szczepionka przeciw grypie nie może wywołać grypy. Bolesność i obrzęk w miejscu podania szczepionki oraz krótkotrwała gorączka jest naturalną reakcją na szczepienie i na ogół trwa dzień lub dwa.

Regularnie myj ręce

Częste mycie rąk chroni nas przed wieloma chorobami również przed grypą. Czyste ręce to łatwy sposób na utrzymanie zdrowia całej rodziny. Regularnie myj ręce mydłem pod bieżącą wodą i osusz je dokładnie ręcznikiem jednorazowego użytku. W sytuacji gdy mydło i woda nie są łatwo dostępne możesz również użyć preparatu do mycia rąk na bazie alkoholu.

Pamiętaj, prawidłowe mycie rąk zajmuje tyle czasu, ile trwa dwa razy zaśpiewane „Happy Birthday”.

Unikaj dotykania swoich oczu, nosa i ust

Wirus grypy wnika do naszego organizmu przez błony śluzowe nosa, ust, oczu.

Nie możesz kontrolować wszystkiego, co wdychasz, ale możesz zmniejszyć ryzyko infekcji, trzymając ręce z dala od twarzy.

Jeśli musisz dotknąć oczu, nosa lub ust, zrób to czystą chusteczką lub najpierw umyj ręce.

Unikaj przebywania w pobliżu chorych osób

Grypa jest chorobą zakaźną. Wirus grypy łatwo rozprzestrzenia się w zatłoczonych miejscach, takich jak środki transportu publicznego, szkoły i domy opieki oraz podczas wydarzeń publicznych.

Gdy zarażona osoba kaszle lub kicha, krople zawierające wirusa mogą rozprzestrzeniać się nawet na jeden metr i zarażać innych, którzy je wdychają.

Jeśli nie czujesz się dobrze, zostań w domu

Jeśli chorujesz na grypę, przebywanie w otoczeniu innych osób naraża je na zakażenie wirusem.

Dotyczy to szczególnie osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia czy AIDS.

Szybkie odizolowanie osoby chorej na grypę może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa grypy i uratować życie innym.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading