Jak wygląda realizacja programu szczepień przeciw HPV po 4 miesiącach?

Opublikowano w dniu: 25 października 2023

W okresie ponad 4 miesięcy (od 01.06 do 20.10.2023) w ramach Powszechnego Programu bezpłatnych Szczepień przeciw HPV zaszczepiono 121 483 nastolatek i nastolatków w wieku 12 i 13 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z danymi GUS w latach 2010-2011 urodziło się 858 835 dziewcząt i chłopców, stan zaszczepienia przeciw HPV wynosi ok. 14%. Zaszczepiono 77 361 dziewcząt oraz 44 122 chłopców. Wśród wszystkich zaszczepionych 63% to dziewczęta, a 37% chłopcy. Dlaczego szczepienie przeciw HPV zaleca się chłopcom?

Od 1 czerwca 2023 roku realizowany jest w Polsce Powszechny Program Szczepień przeciw HPV.  Szczepieniami objęte są dziewczęta i chłopcy w wieku 12 i 13 lat (w praktyce dotyczy to roczników 2010 i 2011). Szczepienia te uzupełniają bezpłatny Program Szczepień Ochronnych dzieci i młodzieży, o nowy zakres ochrony przed chorobami wywołanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV), z tą różnicą, że mają charakter szczepień zalecanych.

Zalecenia Ministra Zdrowia dotyczące realizacji szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w ramach powszechnego programu szczepień.  

Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.

Wykonanie szczepienia dokumentowane jest w elektronicznej Karcie Szczepień, dzięki czemu jest możliwość śledzenia na bieżąco stanu zaszczepienia oraz oceny organizacji programu szczepień.

Preparaty stosowane w powszechnym programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Zakażenia HPV dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ludzki wirus brodawczaka przenoszony jest przez kontakty seksualne i odpowiada u kobiet za zachorowania na raka szyjki macicy, raka pochwy i sromu, a u mężczyzn za raka prącia, a u obu płci  za raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading