Zaszczep się: spraw, by szczepionki działały

Opublikowano w dniu: 23 lutego 2023

Trwa kampania Komisji Europejskiej na rzecz szczepień „United In Protection” (#UnitedInProtection), mająca na celu zwiększenie zaufania do szczepień poprzez podniesienie świadomości w zakresie korzyści płynących ze szczepień.

Kampania prowadzona pod hasłem „Zaszczep się: spraw, by szczepionki działały” obejmuje cztery główne aspekty szczepień:

  1. Szczepienia przez całe życie: skierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym rodziców, dziadków, opiekunów, nauczycieli, itp.
  2. Szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 60 roku życia, osób z chorobami towarzyszącymi, pracowników ochrony zdrowia, kobiet w ciąży.
  3. Szczepienia przeciw grypie sezonowej osób powyżej 60 roku życia, osób z chorobami towarzyszącymi, pracowników ochrony zdrowia, kobiet w ciąży.
  4. Zwrócenie uwagi na szczepienia przeciw HPV: skierowanie przekazu do dzieci, nastolatków, studentów, rodziców, nauczycieli.

Strona internetowa kampanii jest dostępna we wszystkich językach krajów UE, wraz z przetłumaczonymi materiałami (plakaty i gotowe materiały do umieszczenia w mediach społecznościowych – #UnitedInProtection Toolkit).

Komisja Europejska rozpoczęła kampanię w mediach społecznościowych i oferuje pomoc w rozpowszechnianiu wiadomości poprzez włączenie hashtagu #UnitedInProtection do swoich komunikatów w mediach społecznościowych oraz do korzystania z materiałów dedykowanych kampanii.

Szczepionki stosowane w UE są bezpieczne i skuteczne. Zanim szczepionki zostaną dopuszczone do stosowania w UE, są poddawane rygorystycznym testom, a po wprowadzeniu na rynek są ściśle monitorowane.

Szczepienia nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Niektóre choroby, którym można zapobiegać przez szczepienia, są szczególnie rozpowszechnione wśród nastolatków lub osób dorosłych i mają u nich poważny przebieg.

Szczepienia pomagają naszemu układowi odpornościowemu w przezwyciężeniu choroby. W przypadku zachorowania, przebieg choroby jest zwykle łagodniejsze, a powrót do zdrowia następuje szybciej.

Szczepienia są ważne nie tylko dla każdego z osobna, ale również jako wyraz solidarności z naszymi bliskimi, przyjaciółmi i sąsiadami, którzy z różnych powodów nie mogą zostać zaszczepieni. Pamiętajmy, że nasze osobiste decyzje dotyczą również innych.

Szczepionki zapewniają ochronę przed chorobami oraz korzyści zdrowotne na każdym etapie życia.

#UnitedInProtection

Warto również przypomnieć miejsce w Internecie, jakim jest Europejski Portal Informacji o Szczepieniach (dostępna jest również wersja w języku polskim). Strona ta została opracowana z inicjatywy UE przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) we współpracy z Komisją Europejską — a konkretnie jej Dyrekcją Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) — oraz Europejską Agencją Leków (EMA). Portal Szczepienia.info NIZP PZH-PIB jest tam wymieniony jako wiarygodne źródło informacji o szczepieniach, z jednej strony jako członek sieci Vaccine Safety Net, z drugiej strony jako oficjalna strona internetowa zawierająca informacje na temat szczepień z państw Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading