Wszystkie ręce na pokład do walki przeciw grypie

Opublikowano w dniu: 3 listopada 2022

Zgodnie z danymi NIZP PZH-PIB od początku września do końca października odnotowano 798 838 zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

Wzrosła liczba hospitalizacji wywołanych ciężkim przebiegiem tej choroby (2 211 pacjentów).

Szczyt zakażeń jeszcze przed nami. Zwykle przypada w styczniu – marcu.

W tej sytuacji najważniejsza jest mobilizacja wszystkich osób, organizacji i instytucji, które mogą mieć wpływ na pozytywne decyzje pacjentów o szczepieniach. Groźna jest perspektywa nałożenia się szczytów zachorowań na grypę oraz COVID-19, niestety wysoce prawdopodobne.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy apeluje do wszystkich środowisk medycznych o przyjęcie aktywnej postawy w promocji oraz wykonaniu szczepień ochronnych przeciw grypie.

Pacjenci mogą skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji szczepionki oraz bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie wybranych placówkach medycznych. W procesie szczepienia kluczowe są recepty, które mogą wystawiać wyłącznie lekarze. To od nich realnie zależy stan zaszczepienia pacjentów, dla których szczepienie może być interwencją ratującą zdrowie, a nawet życie.

Zobowiązaniem każdego z nas – dziennikarzy zdrowotnych, urzędników państwowych, pracowników instytucji publicznych oraz organizacji społecznych – jest edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji wynikających z zakażenia wirusem oraz przeciwdziałanie dezinformacji o niebezpieczeństwach związanych ze szczepieniem przeciw grypie. Musimy działać na rzecz dobra pacjentów oraz sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Zachęcajmy Polaków do zaszczepienia się oraz informujmy ich o ryzyku związanym z zaniechaniem – napisał w apelu prof. dr hab. Adam Antczak.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.