Utrzymanie wykonywania szczepień w czasie pandemii COVID-19. Wspólne oświadczenie WHO i UNICEF z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień 2020

Opublikowano w dniu: 21 kwietnia 2020

WHO i UNICEF wzywają wszystkie kraje do utrzymania wykonywania szczepień ochronnych. Pandemia COVID-19 przypomniała nam wszystkim, że choroby zakaźne nie znają granic. Brak szczepień zwiększa ryzyko wybuchu epidemii danej choroby.

Potrzeba jak najszybszego opracowania szczepionki przeciw COVID-19 podkreśla kluczową rolę szczepień w poprawie zdrowia publicznego oraz gospodarki na świecie. Nad szczepionką przeciw COVID-19 pracuje na świecie kilkadziesiąt zespołów badawczych. Zasoby opieki zdrowotnej są ograniczone i skoncentrowane na walce z nowym koronawirusem, stąd też utrzymanie wykonywania rutynowych szczepień i ochrona przed chorobami zakaźnymi jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. WHO i UNICEF wzywają rządy wszystkich krajów do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby wykorzystać ochronę przed chorobami zakaźnymi przy użyciu szczepionek, które są dostępne.

Brak szczepień zwiększa ryzyko wybuchu epidemii danej choroby.
W 2018 r. w Europejskim Regionie WHO 527 000 dzieci nie zostało zaszczepione pierwszą dawką szczepionki przeciw odrze. W wielu regionach odnotowano spadek stanu zaszczepienia poniżej poziomu odporności populacyjnej. W 2019 roku w Europejskim Regionie WHO odnotowano ponad 100 000 zachorowań na odrę we wszystkich grupach wieku.

„Wiemy, że podatność na choroby zakaźne w dowolnym miejscu stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego” – powiedziała Afshan Khan, dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas pandemii COVID-19 były kontynuowane rutynowe programy szczepień ochronnych, jednocześnie chroniąc tak pracowników ochrony zdrowia jak i osoby otrzymujące szczepienia. Priorytetem powinny być szczepienia małych dzieci, które w przeszłości nie otrzymały rutynowych szczepień – podkreślił Afshan Khan, dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową.

Jeśli w czasie pandemii COVID-19 w niektórych krajach działania walki z koronawirusem spowodują tymczasowe przerwy w realizacji programów szczepień, należy zaplanować ich wznowienie, tak szybko, jak to możliwe uwzględniając sytuację epidemiologiczną COVID-19- ocenił Afshan Khan.

Ochrona dzieci, młodzieży i dorosłych przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, jest niezbędna dla stabilności systemów opieki zdrowotnej – zaznaczają WHO i UNICEF. Możemy zapobiec dalszemu wpływowi COVID-19 na nasze systemy opieki zdrowotnej, zapewniając, że osoby w każdym wieku będą szczepione zgodnie z obowiązującymi programami szczepień ochronnych.

Priorytetowe szczepienia są jednym z moich czterech sztandarowych obszarów i mają kluczowe znaczenie dla wizji zdrowia WHO w nowym Europejskim Programie Pracy. Wzywam kraje do utrzymania realizacji szczepień i zwiększenia ich stosowania we wszystkich grupach wieku, nawet w tym trudnym czasie- powiedział dr Hans Henri P. Kluge, regionalny dyrektor WHO/Europa.

WHO i UNICEF będą nadal wspierać wysiłki rządów na rzecz wzmocnienia ich programów szczepień, w tym poprzez strategiczne planowanie sprawiedliwego dostępu do szczepień, wzmocnienia nadzoru nad chorobami zakaźnymi, którym można zapobiegać szczepieniami, a także zaangażowanie i edukację społeczeństwa na temat profilaktyki z wykorzystaniem szczepień.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.