UNICEF zakupi dla Ukrainy szczepionki aby ułatwić jej walkę z narastającą epidemią odry

Opublikowano w dniu: 7 lutego 2018

Agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych ds dzieci UNICEF wspomoże Ukrainę w Walce z narastającą epidemią odry. W styczniu 2018 roku na Ukrainie zarejestrowano 3 554 zachorowania na odrę w tym 2 389 wśród dzieci i 1 165 wśród dorosłych. Największą liczbę zachorowań odnotowano w obwodach iwano-frankowskim (804), odeskim (640), zakarpackim (549), czerniowieckim (444) oraz lwowskim (242).

W obliczu epidemii planowane jest nasilenie akcji szczepień w celu dotarcia do osób niezaszczepionych w poprzednich latach. Na prośbę Ukraińskiego Ministra Zdrowia, UNICEF zakupi w tym celu blisko 2 miliony dawek szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR). W pierwszym półroczu planowane jest dostarczenie 1,1 miliona dawek, natomiast w drugim półroczu mają zostać dostarczone kolejne 900 tys. dawek szczepionki. Pierwsza partia 220 tys. dawek ma zostać dostarczona już w lutym 2018 r.

„Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom z UNICEF, za umożliwienie organizacji dostaw tak potrzebnych szczepionek w najkrótszym możliwym terminie. Dostawy tych szczepionek pozwolą nam walczyć z trwającą na Ukrainie epidemią odry. W niektórych obwodach wyczerpują się już zapasy szczepionki i Ministerstwo Zdrowia kontynuuje redystrybucję dostępnych zapasów” powiedział Wołodymyr Kurpita, Dyrektor Agencji Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.

UNICEF jest agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego misją jest ochrona praw dzieci, wspieranie realizacji ich podstawowych potrzeb oraz tworzenie warunków do pełnego rozwoju wszystkich dzieci.

Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób, na którą nie ma dostępnego leku. Jedynym sposobem ochrony nieuodpornionych osób jest podanie skojarzonej szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce. Szczepionkę można podawać od 12 miesiąca życia (w szczególnych przypadkach od 9 mies.ż). Podanie pojedynczej dawki zapewnia długotrwałą ochronę u 90 na 100 zaszczepionych. Druga dawka zwiększa skuteczność szczepienia do 99-100%.

W Polsce szczepionka przeciw odrze śwince i różyczce należy do szczepionek obowiązkowych (bezpłatnych), podawana w 13-14 r.ż. i 10 r.ż. dziecka.

Źródło informacji: ReliefWeb

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading