Ukraińskie władze przekonują dorosłych do przypominających szczepień przeciw błonicy i tężcowi

Opublikowano w dniu: 30 listopada 2018

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia przypomina dorosłym o szczepieniach przeciw  błonicy i tężcowi. Konieczności podawania kolejnych dawek przypominających wynika stąd, że szczepienia przeciw błonicy i tężcowi  realizowane w okresie dzieciństwa lub młodości  nie dają odporności na całe życie.

W 2018 roku, do końca października na Ukrainie odnotowano 9 przypadków błonicy. Zachorowało 3 dzieci oraz 6 osób dorosłych. W tym samym okresie 17 osób zachorowało na tężec (5 dzieci i 12 osób dorosłych). Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przypominają, że szczepienia ochronne są najlepszym sposobem ochrony przed tymi chorobami.

Ostatnie szczepienie przeciw błonicy i tężcowi zgodnie z ukraińskim Programem Szczepień Ochronnych podawane jest w 16 roku życia. Dlatego pierwsza dawka przypominająca szczepionki przeciw błonicy i tężcowi zalecana jest w 26 roku życia, tj. po 10 latach.

Błonica jest chorobą zagrażającą życiu. Może prowadzić do uduszenia na skutek zamknięcia światła dróg oddechowych przez narastające w gardle martwicze pseudobłony oraz obrzęk szyi wynikający ze znacznego powiększenia węzłów chłonnych szyjnych, lub też w następstwie paraliżu mięśni oddechowych. Do zakażenia bakteriami błonicy dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami osoby chorej lub nosiciela, a także poprzez przedmioty z ich otoczenia. Zagrożone są osoby nieuodpornione.

Tężec  jest chorobą układu nerwowego, spowodowaną działaniem neurotoksyny tężcowej. Tężec nie przenosi się pomiędzy ludźmi. Jednak bakterie tężca występują powszechnie w środowisku. Każde zranienie niesie ryzyko zakażenia, zwłaszcza, gdy rana ulegnie zanieczyszczeniu brudem, ziemią lub odchodami zwierząt.

Źródła:

Ukraine health officials urge tetanus, diphtheria vaccines for adults. Outbreak News Today, November 27, 2018.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading