

Szczepienia można wykonywać w aptekach
Szczepienia finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia mogą być bezpłatnie wykonywane przez farmaceutów w aptekach. Dotyczy to szczepionek przeciw grypie, przeciw pneumokokom oraz przeciw Covid-19 podawanych osobom dorosłym.
W aptekach, które zgłosiły się do realizacji szczepień (sprawdź aktualną listę) bezpłatnie (nie płacąc za szczepionkę ani za szczepienie) można wykonać następujące szczepienia:
- przeciw grypie pacjentów w wieku 65 lat i więcej (preparat jest bezpłatny, usługa szczepienia jest bezpłatna, potrzebna jest recepta od lekarza na refundowaną szczepionkę),
- przeciw pneumokokom preparatem Prevenar13 pacjentów w wieku 65 lat i więcej należących do grup ryzyka (preparat jest bezpłatny, usługa szczepienia jest bezpłatna, potrzebna jest recepta od lekarza na refundowaną szczepionkę),
- szczepienie przeciw Covid-19 pacjentów dorosłych (preparat jest bezpłatny, usługa szczepienia jest bezpłatna, skierowanie otrzymuje się automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta).
Pacjenci w wieku <65 lat, w tym kobiety w ciąży, za usługę szczepienia przeciw grypie w aptece muszą zapłacić z własnych środków. Usługa szczepienia (kwalifikacja do szczepienia i szczepienie) są bezpłatne w POZ.
Zalecane szczepienia w aptece dotyczą osób, które ukończyły 18 lat. Szczepienia dzieci i młodzieży (poniżej 18. roku życia) są możliwe tylko w POZ.
Wszystkie wymienione szczepienia można wykonać również w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2023 roku w sprawie wykazu szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych (DZ. URZ. Min. Zdr. 2023.93).
Przeczytaj również


Odra prowadzi do wieloletniego osłabienia układu immunologicznego
CZYTAJ WIĘCEJ

Region Europejski WHO od 20 lat wolny od poliomyelitis
CZYTAJ WIĘCEJ

Jaką szczepionkę przeciw krztuścowi można podać osobie dorosłej i w jakim schemacie?
CZYTAJ WIĘCEJ
