![Logo](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/themes/wpbootstrap/img/logo.png)
Stanowiska polskich towarzystw naukowych dotyczące szczepień przeciw COVID-19
W sprawie szczepień przeciw COVID-19 wypowiadają się kolejne towarzystwa naukowe: neurolodzy, alergolodzy, gastroenterolodzy, hematolodzy, reumatolodzy. W określonych stanach chorobowych odpowiedź po szczepieniu przeciw COVID-19 może być słabsza, ale nie należy z tego powodu rezygnować z wykonania szczepienia, gdyż wiąże się to z całkowitym brakiem uodpornienia.
W określonych stanach chorobowych odpowiedź po szczepieniu przeciw COVID-19 może być słabsza, ale nie należy z tego powodu rezygnować z wykonania szczepienia, gdyż wiąże się to z całkowitym brakiem uodpornienia.
Choroba towarzysząca stanowi często czynnik ryzyka ciężkiego/powikłanego przebiegu COVID-19. W przypadku zachorowania, zakażenia te mogą także zaburzyć i utrudnić leczenie choroby podstawowej.
Ze względu na znany mechanizm działania szczepionek mRNA w decyzji dotyczącej ich podawania w poszczególnych grupach chorych, poza danymi z badań klinicznych, korzystamy z aktualnie dostępnej wiedzy medycznej związanej ze stosowaniem innych szczepionek (szczególnie tych z grupy szczepionek inaktywowanych/zabitych) podawanych dorosłym.
W sprawie szczepień przeciw COVID-19 wypowiadają się kolejne towarzystwa naukowe: neurolodzy, alergolodzy, gastroenterolodzy, hematolodzy, reumatolodzy.
Stanowiska polskich towarzystwa naukowych dotyczące szczepień przeciw COVID-19:
- Uaktualnione stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 u pacjentów z autoimmunologicznymi i zapalnymi chorobami reumatycznymi. Eksperci wskazują, że szczepionki mRNA i wektorowe p/COVID-19 mogą być bezpiecznie stosowane u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi i zapalnymi stawów, a także u pacjentów otrzymujących leki wpływające na układ odpornościowy.
Przeczytaj również
![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2024/10/Ciaza-krztusiec-1-400x400.jpg&nocache=1)
Dlaczego kobiecie w ciąży zaleca się szczepienie przeciw krztuścowi?
CZYTAJ WIĘCEJ![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2017/10/megagon-400x400.jpg&nocache=1)
Kto i gdzie może w Polsce zgłaszać NOP?
CZYTAJ WIĘCEJ![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2017/09/szkola-400x400.jpg&nocache=1)
Eksperci potwierdzają bezpieczeństwo i wysoką skuteczność szczepień przeciwko HPV realizowanych w szkołach
CZYTAJ WIĘCEJ![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2018/03/rodzina-23-400x400.jpg&nocache=1)