Rozpoczęcie programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dziewcząt i chłopców

Opublikowano w dniu: 26 maja 2023

26 maja 2023 roku w Dniu Matki w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa na której Premier oraz Minister Zdrowia ogłosili rozpoczęcie programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Program realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny Program Szczepień Ochronnych dzieci i młodzieży o nowy zakres ochrony przed chorobami wywołanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV). Minister Zdrowia wprowadzając szczepienie przeciw HPV rozszerza zakres ochrony przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami nowotworowymi związanymi z HPV.  W bieżącym roku bezpłatnymi szczepieniami objęte są roczniki 2010 i 2011.

„Zdrowie to największy dar, jaki możemy sobie podarować – nie tylko w Dzień Matki – powiedział Pan Premier M. Morawiecki ogłaszając rozpoczęcie programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV.

„Dołączamy dzisiaj do najlepszych – do grupy państw, które od wielu lat prowadzą szczepienia przeciw HPV, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań na raka szyjki macicy” powiedział Pan Minister A. Niedzielski. Rozpoczynamy również kampanię informacyjną „Twoje dziecko bezpieczne teraz – bezpieczne też w przyszłości”. Uruchomiona została strona internetowa www.gov.pl/hpv, dedykowana akcji, zawierająca szczegółowe informacje dotyczące realizacji programu.

„Całe środowisko medyczne, które oczekiwało na dzień rozpoczęcia powszechnych szczepień przeciw HPV bardzo się cieszy z faktu, że szczepienia stają się rzeczywistością. Jest to jedna z najbardziej skutecznych form pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy i innych nowotworów. Dane wskazują na 90% skuteczności w ochronie przed najważniejszymi punktami końcowymi związanymi z rozwojem raka szyjki macicy – powiedział prof. Andrzej Nowakowski – Kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie.

„Szczepionki przeciw HPV mają bardzo dobrze poznany profil bezpieczeństwa. Mamy mocne, dobrze udokumentowane dowody, które to potwierdzają – wyniki badań rejestracyjnych, podanie kilkuset milionów dawek szczepionek na świecie, wiedza o bezpieczeństwie pochodząca z realizacji ponad 120 programów szczepień przeciw HPV na świecie”- powiedziała dr hab. Ewa Augustynowicz z NIZP PZH -PIB.

„Dziecko Kochane gdybym miała możliwość zaszczepienia Ciebie kilkanaście lat temu przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), żebyś Ty nie musiała przechodzić przez raka szyjki macicy, to na pewno bym to zrobiła, to słowa Mojej Mamy, które zamykają temat” powiedziała w czasie dzisiejszej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia otwierającej program BEZPŁATNYCH szczepień przeciw HPV dziewcząt i chłopców Pani Ida Karpińska, Prezes Fundacji Kwiat Kobiecości.

„Jestem szczęśliwa jako przedstawicielka kobiet w Polsce, że możemy chronić nasze dzieci przed HPV, który może w przyszłości przerodzić się w raka szyjki macicy oraz inne nowotwory. Przeszłam walkę z rakiem szyjki macicy i wiem czym grozi ta choroba, dlatego bardzo Was proszę, apeluję do rodziców, zaszczepcie swoje dzieci przeciw HPV” – powiedziała Pani Prezes.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading