22 października 2020 roku w czasopiśmie Journal of Paediatrics of Child Health opublikowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w Australii wśród rodziców dzieci hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu choroby układu oddechowego. Rodzice wskazali, że największą barierą w odniesieniu do szczepień ich dzieci przeciw grypie był ograniczony dostęp do usług szczepiennych i brak informacji na temat szczepień ze strony lekarza.
Głównym celem badania była identyfikacja wśród rodziców głównych czynników, które przyczyniły się do braku szczepień przeciw grypie u ich dzieci. Autorzy badania analizowali wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej w grupie 595 rodziców dzieci hospitalizowanych w Australii w 2019 roku w 5 szpitalach pediatrycznych z powodu ostrego przebiegu choroby ze strony układu oddechowego. Niewystarczający dostęp do szczepienia oraz brak przekazu i zaleceń na temat szczepień dzieci przeciw grypie ze strony pracowników ochrony zdrowia zostały przez rodziców wskazane jako główne bariery niewykonanych szczepień.
Grypa jest wśród wszystkich chorób, przed którymi chronią szczepienia, najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci poniżej 5 lat. Od 2018 roku szczepienia przeciw grypie są dla dzieci 0d 6 miesiąca do 59 miesiąca życia w Australii bezpłatne. Dzięki temu uzyskano w 2018 roku stan zaszczepienia dzieci na poziomie 86%-93%. Jednak pozostaje on zdecydowanie niższy w porównaniu do poziomu zaszczepienia przeciw grypie w całej populacji. Większość dzieci hospitalizowanych z powodu chorób ze strony układu oddechowego (86-93%), nie została zaszczepiona przeciw grypie.
Wyróżniono następujące bariery w szczepieniach dzieci przeciw grypie:
• Lekarz nie przekazał rodzicowi zalecenia o szczepieniu dziecka przeciw grypie,
• Rodzic nie pamiętał o wizycie szczepiennej,
• Rodzic nie mógł umówić się na wizytę szczepienną,
• Rodzic brał pod uwagę opinie przyjaciół, którzy nie szczepią swoich dzieci,
• Rodzic nie wierzył w szczepienia przeciw grypie,
• Opinia, że dziecka nie szczepi się przeciw grypie,
• Opinia, że rodzic nie szczepi się przeciw grypie.
Autorzy badania podkreślają, że należy zachęcać pracowników ochrony zdrowia do przekazywania rodzicom zaleceń na temat szczepień przeciw grypie wszystkich dzieci. Pomocą w realizacji samych szczepień powinny być podpowiedzi i przypomnienia rodzicom o wizytach szczepiennych. Należy również poprawić dostęp do szczepień dzieci przeciw grypie poprzez rozszerzenie oferty miejsc gdzie mogą być prowadzone szczepienia.
We wcześniejszych podobnych badaniach ankietowych wśród przyczyn nieszczepienia dzieci przeciw grypie, rodzice wskazywali obawy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki przeciw grypie. W obecnym badaniu ankietowym takich obaw nie zidentyfikowano. Autorzy badania będą w kolejnym etapie wyjaśniać przyczynę takiej zmiany opinii.