Program szczepień przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii zapobiegł 7,2 mln infekcji oraz 27 000 zgonów  

Opublikowano w dniu: 30 czerwca 2021

28 czerwca 2021 na stronie Public Health England opublikowano najnowszy raport oceny korzyści z programu szczepień przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Stosowane są tam te same szczepionki, które podajemy w UE, z tym, że to szczepionka wektorowa Oxford-AstraZeneca, razem ze szczepionką mRNA Pfizer -BioNTech, stanowią bazę całego programu szczepień. Z najnowszych danych dostępnych na stronie gov.uk wynika, że  program szczepień przeciw COVID-19 w Anglii zapobiegł 6,4 -7,9 milionom infekcji oraz 26 000 do 28 000 zgonów.

Najnowsze wyniki analizy modelowania z Public Health England oraz University of Cambridge’s wskazują, że program szczepień przeciw COVID-19 zapobiegł dotychczas tylko w Anglii ok. 7,2 milionom infekcji oraz 27 000 zgonów. Raport podsumowuje pierwszą analizę podającą szacunkową liczbę zakażeń, którym zapobiegły szczepienia, dostarczając dalszych dowodów na ogromne korzyści z dotychczas realizowanego programu szczepień.

Dr Mary Ramsay, Dyrektor ds. Szczepień w Public Health England powiedziała: „Wyniki te przypominają nam po raz kolejny, dlaczego podanie dwóch dawek szczepionki jest najważniejszą rzeczą, jaką każdy z nas może zrobić, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się strasznej choroby COVID-19. Oprócz zapobiegnięcia 27 tysiącom zgonów z powodu COVID-19, po raz pierwszy możemy teraz docenić ogromny wpływ, jaki szczepionki odegrały w ochronie przed zakażeniem, a tym samym przekazywania wirusa innym. Wyniki uzyskano przy zastosowaniu modelowania opartego na danych z nadzoru epidemicznego w czasie rzeczywistym, odnoszących się do oceny zakażeń i śmiertelności. Analizę prowadzono, porównując szacowany wpływ szczepień na infekcje i śmiertelność z najgorszym scenariuszem, w którym nie stosowano szczepień”.

Dr Paul Birrell, ekspert z MRC Biostatistics Unit, University of Cambridge powiedział: „Liczba infekcji i zgonów, którym udało się zapobiec dzięki szczepieniom jest nie tylko zdumiewająco wysoka, ale nadal rośnie wykładniczo wraz z kontynuacją programu szczepień przeciw COVID-19. W praktyce analiza ta podkreśla, że ​​program szczepień dał nam drogę powrotną do normalnego życia, które inaczej nie byłoby możliwe. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy jak najszybciej zostali zaszczepieni dwoma dawkami szczepionki” (w programie szczepień w Wielkiej Brytanii stosuje się 4 różne szczepionki przeciw COVID-19: Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca, Moderna oraz Janssen; trzy pierwsze w celu uzyskania maksymalnej ochrony wymagają podania dwóch dawek. Szczepionka Janssen wymaga podania 1 dawki.

Z danych na dzień 29.06.2021 r. wynika, że w UK podano łącznie 77 mln dawek szczepionek. 85% osób dorosłych (44,5 mln) zaszczepionych jest jedną dawką szczepionki. 33 mln dorosłych osób zaszczepionych jest dwoma dawkami.

Materiały źródłowe

COVID-19 vaccines have prevented 7.2 million infections and 27,000 deaths. UK.gov. Press release.

 

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading