Ponowny wzrost liczby zachorowań na odrę na Ukrainie

Opublikowano w dniu: 2 kwietnia 2019

Od początku roku na Ukrainie odnotowano 35 tys. zachorowań na odrę. Centrum Zdrowia Publicznego i Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podało, że po kilku tygodniach spadkowych odnotowano ponowny wzrost liczby przypadków odry. W dniach 22-28 marca 2019 roku odnotowano 2 244 zachorowania na odrę,  1133 zachorowania u dorosłych oraz 1141 zachorowań u dzieci. Najwięcej zachorowań zgłoszono w Kijowie, Lwowie, Charkowie,  Chmielnickim.

Od początku 2019 roku na Ukrainie odnotowano 35 002 zachorowań na odrę, 15 886 u osób dorosłych i 19 116 u dzieci. Zmarło 14 osób.

Służby sanitarne podejmują szereg działań w celu zwiększenia stanu zaszczepienia przeciw odrze. Najlepszą bronią w walce z odrą jest szczepienia dwoma dawkami szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum Zdrowia Publicznego podkreślają, że dzieci do 18 roku życia oraz dorośli z grup ryzyka – wojskowi, pracownicy ochrony zdrowia, studenci, nauczyciele, lekarze powinni być zaszczepieni zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych i w razie potrzeby uzupełnić brakujące szczepienia.

Źródło:

Rate of measles in Ukraine is rising again: 35K cases reported year-to-date. Outbreak news today.

Ukraine measles death toll now 14. Outbreak news today.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading