Ponad milion osób zaszczepionych w drugiej fazie ogromnej kampanii szczepień przeciw cholerze w Demokratycznej Republice Konga
W dniach 3-8 lipca 2019 roku w Demokratycznej Republice Konga prowadzona jest druga faza największej w historii kampanii szczepień przeciw cholerze.
Kampania obejmie 15 okręgów, w czterech centralnych prowincjach DRK. Druga dawka doustnej szczepionki przeciw cholerze podawana w czasie tej kampanii zapewni długotrwałą ochronę przeciw cholerze. Szczepionka zostanie podana 1 235 972 osób w wieku powyżej 1 roku. W tej pięciodniowej kampanii przebiegającej pod hasłem „od drzwi do drzwi” uczestniczy 2632 lekarzy oraz osób podających szczepionki, rekrutowanych głównie wśród lokalnej społeczności. W kampanii weźmie udział również 583 pracowników wspomagających, których zadanie będzie polegało na informowaniu ludności o szczepieniach. Kampania jest organizowana przez Ministerstwo Zdrowia DRK z technicznym, logistycznym i finansowym wsparciem WHO i Gavi the Vaccine Alliance. Kampania ta jest kontynuacją pierwszego etapu kampanii przeprowadzonej pod koniec 2018 roku, kiedy zaszczepiono 1 224 331 osób w wieku powyżej 1 roku życia. Celem tych prowadzonych na ogromna skalę działań jest powstrzymanie groźnej epidemii cholery. W 2018 r. w DRK odnotowano ponad 29 304 podejrzanych przypadków cholery i ponad 930 zgonów. Od początku 2019 r. do początku czerwca zgłoszono co najmniej 12 247 podejrzanych przypadków cholery i 279 zgonów.
Zakup doustnych szczepionek przeciw cholerze finansuje Gavi, Vaccine Alliance, tj. międzynarodowa organizacja, finansowana ze środków publicznych i prywatnych, której celem jest zapewnienie równego dostępu do szczepień dla dzieci z najbiedniejszych krajów świata. „Prowadzona obecnie kampania szczepień przeciw cholerze odegra kluczową rolę w opanowaniu epidemii cholery” – powiedział dr Seth Berkley, dyrektor generalny GAVI. „DRK przeżywa niezwykle groźną sytuację związaną z występowaniem w tym samym czasie epidemii tak groźnych chorób jak Ebola, odra i cholera, co prowadzi do nieopisanej nędzy w całym kraju. Bardzo ważne jest aby kontynuować wysiłki wsparcia finansowego w kontroli tych epidemii. Nie możemy pozwolić, aby cierpienie wywołane chorobami przeciw którym mamy szczepienia nadal się utrzymywało- powiedział dr Berkley.
Cholera jest ostrą chorobą biegunkową wywoływaną przez bakterie tzw. przecinkowce cholery. Do zakażenia dochodzi w skutek spożycia wody lub produktów spożywczych skażonych przecinkowcami cholery. Okres wylęgania choroby jest bardzo krótki i wynosi od 2 godzin do 5 dni. Na cholerę chorują zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Choroba charakteryzuje się zwykle nagłym pojawieniem się wodnistej biegunki, która może doprowadzić do silnego odwodnienia i śmierci.
Źródło: