W Polsce jest już dostępna nowa skoniugowana szczepionka przeciw meningokokom grupy B

Opublikowano w dniu: 16 maja 2014

Od maja w Polsce na rynku jest dostępna nowa skoniugowana szczepionka przeciw meningokokom grupy B o nazwie Bexsero (podmiot odpowiedzialny Novartis Vaccines and Diagnostics S.r.l., Włochy). Szczepionka zapewnia ochronę przeciw inwazyjnej chorobie meningokokowej wywoływanej przez Neisseria meningitidis grupy B. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego szczepionka Bexero jest przeznaczona do podawania w różnych grupach wiekowych:
• niemowlętom od 2 do 5 m.ż. (3 dawki w odstępach 1 miesiąca + dawka przypominająca między 12 a 23 m.ż.);
• niemowlętom od 6 do 11 m.ż. (2 dawki w odstępach nie mniej niż 2 miesiące + dawka przypominająca w drugim roku życia);
• dzieciom od 12 do 23 m.ż.  (2 dawki w odstępach nie mniej niż 2 miesiące + dawka przypominająca po 12-23 miesiącach od szczepienia podstawowego);
•  dzieciom od 2 do 10 lat (2 dawki w odstępach nie mniej niż 2 miesiące);
•  młodzieży w wieku od 11 lat i dorosłym (2 dawki w odstępach nie mniej niż 1 miesiąc).

Bexsero jest szczepionką białkową, którą przygotowano po raz pierwszy stosując koncepcję odwrotnej wakcynologii „reverse vaccinology” opartą na pozyskiwaniu antygenów szczepionkowych in silico.  Szczepionka zawiera 4 rekombinowane antygeny białkowe: 3 białka przygotowane z użyciem właśnie odwrotnej wakcynologii oraz 1 przygotowane konwencjonalną metodą oraz wodorotlenek glinu jako adiuwant.
Dopuszczenie do obrotu szczepionki Bexero było poprzedzone analizą wyników 12 badań klinicznych prowadzonych w grupie ponad  7 500 dzieci i młodzieży potwierdzających jej bezpieczeństwo i skuteczność.
Szczepionka jest przygotowana w postaci gotowej do użycia zawiesiny do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce.

Więcej informacji o szczepionce Bexsero w Charakterystyce Produktu Leczniczego

Autor:
Ewa Augustynowicz
Zakład Badania Surowic i Szczepionek, NIZP-PZH

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading