Obowiązkowe szczepienia dzieci we Włoszech

Opublikowano w dniu: 10 maja 2017

Od początku bieżącego roku do końca kwietnia we Włoszech odnotowano 1 920 zachorowań na odrę, w tym 176 zachorowań pracowników służby zdrowia. Większość chorych to osoby powyżej 15 lat.


Przyczyną tak dużej epidemii odry we Włoszech jest obniżenie stanu zaszczepienia populacji. Wśród osób, które zachorowały 88% nie zostało zaszczepionych.

Aby zahamować niebezpieczną w skutkach tendencję zmniejszania liczby zaszczepionych dzieci Minister Zdrowia podjął decyzje o wprowadzeniu formy obowiązkowości szczepień polegającej na  tym, że do włoskich przedszkoli będą przyjmowane wyłącznie dzieci, których rodzice przedstawią kartę szczepień. Obowiązkowe szczepienia, m.in. przeciw odrze, śwince, różyczce, błonicy, tężcowi i krztuścowi, obejmą dzieci do 6. roku życia.

W przypadku starszych dzieci rząd przewiduje wprowadzenie kar finansowych za uchylanie się od szczepień ochronnych przeciw  wymienionym w podpisanym dekrecie chorobom.

Inne formy obowiązkowości szczepień przyjął na początku 2017 roku rząd australijski w ramach polityki „nie kłujesz, nie płacimy”. Ponad 140 tysięcy rodzin z dziećmi do 5 lat, które sprzeciwiły się szczepieniom z przyczyn pozamedycznych zostało pozbawionych, za niedopełnienie obowiązku zaszczepienia, świadczeń wypłacanych na dzieci.
Tak zdecydowane postawy dotyczące szczepień w obu krajach politycy tłumaczą tym, że dotyczy one zdrowia publicznego i bezpieczeństwa dzieci.

Według rządowych statystyk w Australii zaszczepionych jest 92,2 proc. dzieci mających mniej niż 5 lat.
W ocenie premiera Australii Rodzic, który odmawia zaszczepienia dziecka, naraża nie tylko jego zdrowie i życie, ale także zdrowie i życie innych dzieci w otoczeniu. Przykładem był zgon nieszczepionego dziecka, które zmarło w Australii na krztusiec.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading