Niemcy wprowadzają obowiązkowe szczepienia przeciw odrze

Opublikowano w dniu: 14 listopada 2019

Niemiecki Bundestag uchwalił 14.11.2019 r. ustawę wprowadzającą obowiązek szczepień przeciw odrze. Od marca 2020 r. rodzice będą musieli przedstawić zaświadczenie o szczepieniu, aby dziecko mogło uczęszczać do żłobka, przedszkola lub szkoły. Obowiązek szczepień rozszerzono również o osoby dorosłe – nauczycieli, opiekunów pracowników placówek opieki zdrowotnej i zakwaterowania dla uchodźców.

Zgodnie z przegłosowaną ustawą „Ochrona przed odrą”, od marca 2020 r. dzieci, personel przedszkoli, szkół, placówek medycznych i placówek społecznych będą musieli być zaszczepieni przeciw odrze. Obowiązek szczepień obejmuje również personel schronisk dla uchodźców i miejsc zamieszkania dla osób ubiegających się o azyl.

Rodzice, którzy nie zaszczepią swoich dzieci w wieku szkolnym, zostaną ukarani grzywnami w wysokości do 2 500 EUR. Rodzice młodszych dzieci będą musieli przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciw odrze przed wysłaniem ich do żłobka lub przedszkola.

Obowiązek szczepień przeciw odrze nie dotyczy osób urodzonych przed 1970 r. oraz osób które chorowały na odrę.

Rodzice dzieci w wieku szkolnym będą mieli czas do 31 lipca 2021 r., aby dostarczyć dowody, że dzieci zostały zaszczepione. Szkoły oraz inne instytucje publiczne będą musiały zgłosić rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci, lokalnym władzom.

Wprowadzenie w Niemczech obowiązkowych szczepień przeciw odrze wynika z odnotowanego w ostatnim czasie wzrostu liczby zachorowań na odrę oraz rosnącej liczby rodziców, którzy nie zgadzają się na szczepienia swoich dzieci.

Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień przeciw odrze w Niemczech w 1963 r. epidemie odry pojawiały się tam z częstotliwością co 2-3 lata. Szczepienia znacznie ograniczyły występowanie tej choroby. W wielu krajach udało się odrę wyeliminować. Mimo tego wciąż z powodu odry na świecie umiera ok. 110 tys. osób (dane WHO za 2017 r.). Dzieci  do 5 r.ż. są najbardziej narażone na zachorowania i ciężkie powikłania.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat, wraz z epidemicznym wzrostem zachorowań na odrę, władze wielu krajów zostały zmuszone do podjęcia działań zapobiegających prowadzących do zahamowania zachorowań na odrę oraz rosnącego sceptycyzmu wobec szczepień. Jednym z nich są właśnie Niemcy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że ochronę przed odrą i odporność populacyjną zapewnia stan zaszczepienia przeciw odrze na poziomie 95%. Z raportu Instytutu Roberta Kocha wynika, że w Niemczech tylko 93% dzieci rozpoczynających szkołę zastało zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading