Nastoletnia dziewczynka zmarła z powodu odry w Holandii

Opublikowano w dniu: 31 października 2013

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Holandii (RIVM) poinformował, że w ubiegły weekend 17-letnia dziewczynka zamieszkała w Zelandii (jedna z holenderskich prowincji) zmarła z powodu powikłań odry. Dziewczynka nie była szczepiona przeciw odrze. Od maja br. w Holandii odnotowano wzrost zachorowań na odrę, głównie wśród nie zaszczepionych osób. W czasie poprzedniej epidemii odry w Holandii w latach 1999-2000, zachorowało ponad 3000 osób, trzy osoby zmarły z powodu odry.

W tym roku w Holandii zarejestrowano 2016 zachorowań na odrę. Rzeczywista liczba zachorowań jest prawdopodobnie wyższa, ponieważ wielu chorych nie zgłasza się do lekarza. 121 pacjentów zostało przyjętych do szpitala, w tym 61 z objawami zapalenia płuc oraz jeden pacjent z zapaleniem mózgu.

Władze Holandii rozpoczęły akcję szczepień przeciw odrze dzieci w wieku od 6 do 14 miesięcy w regionach, w których zaszczepionych jest mniej niż 90% mieszkańców. Starsze dzieci, które nie były zaszczepione przeciw odrze, mogą zgłosić się po szczepionkę do lokalnych służb sanitarnych.

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Holandii (RIVM)

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading