Nastawienie Polaków do szczepień w najnowszym badaniu ankietowym CBOS

Opublikowano w dniu: 25 maja 2021

W najnowszym badaniu ankietowym CBOS przeprowadzonym w maju br. wykazano, że ponad dwie trzecie dorosłych Polaków ma przychylne nastawienie do szczepień przeciw COVID-19, w tym ponad jedna trzecia już zaszczepiła się przynajmniej jedną dawką szczepionki, jedna trzecia chciałaby się jeszcze zaszczepić.

CBOS udostępnił wstępne wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w dniach od 6 do 16 maja 2021 roku na próbie liczącej 1163 osób (w tym: 54,8% metodą CAPI, 30,0% – CATI i 15,2% – CAWI).

Ponad dwie trzecie dorosłych Polaków ma przychylne nastawienie do szczepień przeciw COVID-19, w tym ponad jedna trzecia już zaszczepiła się przynajmniej jedną dawką szczepionki, jedna trzecia chciałaby się jeszcze zaszczepić. Obecnie co czwarty badany nie ma takiego zamiaru, a główną przyczyną niechęci do szczepień przeciw COVID-19 są obawy związane ze skutkami ubocznymi, jakie może wywoływać szczepionka (61%), a w drugiej kolejności – wątpliwości dotyczące jej skuteczności (31%). Zaznaczyć jednak należy, że obie główne przyczyny artykułowane są obecnie rzadziej niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym w marcu br. Respondenci obecnie częściej swoje nastawienie uzasadniają ogólną niechęcią do szczepień (18%). Stosunkowo niewielu ankietowanych rezygnuje ze szczepienia dlatego, że uważa, iż COVID-19 nie jest groźną chorobą (13%), bądź dlatego, że już na nią chorowali (13%).

Materiały źródłowe

Dlaczego niektórzy Polacy nie chcą się szczepić przeciw COVID-19?  CBOS newsletter 18/2021. 

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading