Najnowsze dane epidemiologiczne o zachorowaniach na wzw A

Opublikowano w dniu: 3 stycznia 2018

W 2017 roku obserwowaliśmy znaczący wzrost liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A). Liczba zachorowań wzrosła w całej Europie. Od stycznia do końca listopada 24 kraje europejskie zgłosiły ponad 15 tys. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zachorowań.  W Polsce, zgodnie z danymi NIZP-PZH w 2017 roku odnotowaliśmy łącznie 3 072 przypadków wzw A, tj. ponad 80-krotnie więcej w porównaniu z rokiem 2016, kiedy stwierdzono 35 przypadków. Wyraźne narastanie liczby zakażeń obserwowano od marca 2017 roku.

Skąd tak niespodziewany wzrost? Do niedawna, w Polsce i krajach Europy zachodniej, wzw A występowało sporadycznie i większość osób dorosłych do ok. 45 roku życia nie zetknęła się z wirusem wzw A w dzieciństwie, a tym samym nie nabyła odporności na tą chorobę. Z tego względu wzw A może obecnie łatwo szerzyć się w populacji szczególnie osób dorosłych.

Przebieg wzw A zależy od wieku osoby zakażonej. U małych dzieci choroba przebiega łagodnie lub wręcz bezobjawowo, zaś u dorosłych jej przebieg jest cięższy i obejmuje: objawy grypopodobne (w pierwszym okresie), objawy ze strony układu pokarmowego: odbijanie, zgaga, nudności, wzdęcia, uczucie wczesnej sytości, ciemny mocz, jak również żółtaczkę (czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych). Przebycie wzw A trwale chroni przed ponownym zakażeniem tym wirusem.

Do zakażeń dochodzi łatwo ze względu na fakt, że okres największej zakaźności występuje w ciągu 2-3 tygodni poprzedzających wystąpienie objawów choroby u osoby zakażonej. Choroba szerzy się głównie drogą fekalno – oralną (choroba „brudnych rąk”), ale może się również szerzyć w wyniku kontaktów seksualnych, w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, oraz poprzez kontakt z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus. Ma to szczególne znaczenie w grupie MSM (mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami).

Najlepszą ochroną przed zachorowaniem są szczepienia przeciw wzwA. W Polsce dostępna jest skuteczna szczepionka przeciw wzw A, którą można podawać dzieciom oraz osobom dorosłym. Ponieważ wraz ze wzrostem liczby zachorowań wzrosło  zapotrzebowanie na szczepionki, stąd na rynku mogą występować okresowe trudności związane z ich dostępnością.

Czytaj więcej:

Szczepionka przeciw wzw A

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading