

Jaki będzie skład szczepionek przeciw grypie w sezonie 2025/2026?
Coroczne aktualizacje składu szczepów wirusa grypy w szczepionkach zapewniają ich najwyższą możliwą skuteczność. Wirusy grypy nieustannie się zmieniają i ewoluują. Okresowa wymiana szczepów wirusa zawartych w szczepionkach przeciw grypie jest konieczna, aby zachować skuteczność szczepionek.
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendacje dotyczące szczepów wirusa grypy, które producenci szczepionek powinni uwzględnić w szczepionkach przeciw grypie, które będą stosowane w kolejnym sezonie infekcyjnym, od jesieni 2025 r.
Co roku EMA rekomenduje krajom UE skład sezonowych szczepionek przeciw grypie na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które są oparte na regularnych działaniach monitorujących dotyczących rozpowszechnienia i cech różnych wirusów grypy na całym świecie.
Producenci szczepionek trójwalentnych powinni uwzględnić poniższe trzy szczepy wirusa grypy w sezonie 2025/2026:
- A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09-like virus;
- A/Croatia/10136RV/2023 (H3N2)-like virus;
- B/Austria/1359417/2021 (B/Victoria lineage)-like virus;
Dotychczas większość dopuszczonych do obrotu szczepionek przeciw grypie była opracowywana w celu ochrony przed czterema głównymi szczepami grypy odpowiedzialnymi za grypę sezonową, w tym szczepem znanym jako B/Yamagata. Ponieważ szczep B/Yamagata nie wykrywany jest w próbkach klinicznych na świecie od marca 2020 r., uważa się, że nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia publicznego. Konsekwentnie w 2024 r. grupa ekspertów Emergency Task Force (ETF) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydała oświadczenie zalecające przejście ze szczepionek czterowalentnych na szczepionki trójwalentne, które nie zawierają szczepu B/Yamagata.
Zalecenia obejmuje przejście stopniowe. Jeśli w najbliższym sezonie zmiana z czterowalentnych do trzywalentnych szczepionek będzie niemożliwa, aby nie utrudniać kampanii szczepień, producenci inaktywowanych szczepionek pzreciw grypie mogą rozważyć wyprodukowanie szczepionki czterowalentnej zawierającej dwa szczepy wirusa grypy B na sezon 2025/2026. W takim przypadku wirus podobny do B/Phuket/3073/2013 (linia B/Yamagata) oprócz szczepów wymienionych powyżej jest uważany za odpowiedni.
Zalecenia na sezon grypy 2025/2026 zostały zatwierdzone przez Komitet ds. Leków Ludzkich (CHMP) EMA na plenarnym posiedzeniu w marcu 2025 r.