Grypy w sezonie 2012/2013 mogłoby być znacznie mniej gdyby zaszczepiło się więcej osób

Opublikowano w dniu: 17 kwietnia 2013

Na konferencji, która odbyła się w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-  Państwowym Zakładzie Higieny eksperci przekazali informacje, że w sezonie grypowym 2012/2013 w Polsce odnotowano ponad 2,4 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Ponad 11 tys. osób hospitalizowano w przebiegu zachorowania na grypę, 123 osoby zmarły w wyniku groźnych powikłań pogrypowych.
Prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy uważa, że dane dotyczące zachorowań na grypę i liczby zgonów wywołanych powikłaniami i tak są zaniżone, ponieważ nie wszystkie przypadki grypy były zgłaszane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że ofiar grypy mogłoby być znacznie mniej gdyby więcej osób zaszczepiło się przeciw grypie. W tym sezonie zaszczepiło się jedynie 3,7% Polaków, co stawia nas pod względem wyszczepialności na przedostatnim miejscu w Europie. Dodatkowo odnotowano niepokojące zjawisko spadku i tak już niepokojąco niskiego odsetka osób szczepiących się przeciw grypie: w sezonie 2011/2012 zaszczepiło się przeciwko grypie 4,5% populacji, w sezonie 2010/2011 – 5,2%, a w sezonie 2007/2008 – 6,4%.
Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca, by w każdym sezonie grypowym zaszczepionych było co najmniej 75% osób powyżej 65. roku życia. W Europie wysokimi poziomami zaszczepienia populacji szczycić się mogą Holendrzy, Brytyjczycy i Francuzi.
Eksperci podkreślają, że konieczne jest podjęcie wspólnych działań instytucji publicznych, środowiska medycznego i władz samorządowych aby zwiększyć akceptację szczepień przeciw grypie i zachęcić do szczepień jak najwięcej osób. Świetnym przykładem wydaje się być Narodowy Program Zwalczania Grypy, którego założenia i cele przedstawiono w czasie konferencji.

Więcej informacji: Narodowy Program Zwalczania Grypy.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.