Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu po jednej serii szczepionki przeciw wzwB oraz szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi

Opublikowano w dniu: 24 lipca 2013

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) w dniu 18.07.2013 r. z obrotu wycofano dwie serie szczepionek tj. serię UFA 12001 szczepionki przeciw wzwB Euvax B (podmiot odpowiedzialny LG Life Sciences) oraz serię C4007AK szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (bezkomórkowej) Tripacel (podmiot odpowiedzialny Sanofi Pasteur S.A.).

W obu przypadkach przyczyną takiej decyzji była widoczna niewłaściwa konsystencja preparatów (niehomogenność).  Odkryta wada wynikała najprawdopodobniej z nieodpowiedniej temperatury przechowywania na jakimś etapie transportu lub samego przechowywania w jednej przychodni gdzie to odkryto.

Proceduralnie w takiej sytuacji profilaktycznie podejmowana jest decyzja o wycofaniu całej dostępnej serii szczepionki na rynku.
Główny Inspektor Farmaceutyczny Zofia Ulz zapewniła, że „…rodzice zaszczepionych niedawno dzieci tymi seriami szczepionki mogą być spokojni, bo szczepionki o podejrzanym wyglądzie nie zostały podane. Wykryta wada jakościowa polega na zmianie wyglądu szczepionki i fachowy personel medyczny, jakim są pielęgniarki, nigdy nie podałby takiej szczepionki”.

Decyzje dotyczące ww serii szczepionek dostępne na stronie GIF:
Decyzja dotyczącą serii szczepionki Tripacel 
Decyzja dotycząca serii szczepionki Euvax

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading