O czym mówią raporty o niepożądanych odczynach poszczepiennych?

Wśród wielu osób niepokój budzą dane, które zebrane są w raportach o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP). O czym mówią listy niepożądanych odczynów w raportach?

Tak naprawdę jest to lista niepożądanych zdarzeń, które wystąpiły w krótkim okresie po szczepieniu. Wynika to stąd, że niepożądany odczyn poszczepienny jest definiowany jako pogorszenie stanu zdrowia, które występuje w określonym czasie po szczepieniu, zwykle 4 tygodni.

Stąd też wśród zgłaszanych NOP w przysłowiowym „tym samym worku” znajdziemy przypadki wynikające z problemów zdrowotnych występujących w tym samym czasie co szczepienie oraz indywidualnej reakcji organizmu osoby szczepionej na podanie szczepionki.

Listę NOP w raportach należy czytać ze zrozumieniem i wiedzą. Jeśli jakieś zdarzenie zdrowotne występuje w okresie po szczepieniu, to nie oznacza automatycznie, że wystąpiło w wyniku szczepienia. A więc zgłoszenie związku czasowego w raporcie nie może być interpretowane od razu jako związek przyczynowy.

Dopiero analiza tych danych zgłaszanych z poszczególnych krajów do Europejskiej Agencji Leków do systemu EudraVigilance pozwala ocenić sytuacje szerzej na poziomie populacji. Specjaliści od analizy zdarzeń niepożądanych oceniają czy określony sygnał (jakieś zaburzenie zdrowia) zaczyna występować częściej niż występowało przed wprowadzeniem określonych szczepień. I dopiero wynik oceny, który pokazuje, że zgłaszane działanie występuje częściej u szczepionych niż u nieszczepionych pozwala przyjąć możliwy związek przyczynowy ze szczepieniem, w tym określić ryzyko ze względu na płeć, wiek czy dodatkowe obciążenia zdrowotne.

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie przeciwwskazań lub środków ostrożności do Charakterystyki Produktu Leczniczego danej szczepionki, żeby wyeliminować ryzyko występowania takich zdarzeń u narażonych na nie osób.

Ostatnia aktualizacja: 4 kwietnia 2023

Powiązane artykuły:

Czym są niepożądane odczyny poszczepienne?

Materiały źródłowe

Czym są niepożądane odczyny poszczepienne?

https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8321948,lista-nop-jak-ja-czytac.html

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading