

Kto może wystawić receptę na refundowaną szczepionkę przeciw grypie?
Szczepienia przeciw grypie realizują POZ (szczepienia dzieci i osób dorosłych), oraz wybrane apteki (osoby dorosłe).
Szczepionka przeciw grypie jest na liście leków bezpłatnych dla osób powyżej 65. roku życia, osób poniżej 18. roku życia oraz dla kobiet w ciąży. Pozostałe osoby mogą wykupić szczepionkę z 50 proc. refundacją.
Aby skorzystać z refundacji potrzebna jest recepta na szczepionkę. Receptę na refundowaną szczepionkę może wystawić lekarz lub farmaceuta w aptecznym punkcie szczepień. Wcześniej farmaceuta mógł wystawić tylko receptę pełnopłatną.
Aby zaszczepić się w przychodni POZ, należy uzyskać receptę, a więc udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po wystawieniu przez lekarza recepty i przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego należy zrealizować receptę (również refundowaną) w wybranej aptece. Z zakupioną szczepionką wracamy do przychodni, gdzie zostanie ona podana przez pielęgniarkę w punkcie szczepień. Należy pamiętać, że szczepionka musi być przenoszona według określonych zasad (czas transportu, temperatura itd.).
Aby zaszczepić się w aptece, należy uzyskać receptę wystawiona przez farmaceutę i umówić się na szczepienie w aptece. Po wystawieniu przez farmaceutę i przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego należy zrealizować refundowaną receptę w aptece.
Przeczytaj również


Gdzie można znaleźć informacje na temat stanu zaszczepienia przeciw HPV w Polsce?
CZYTAJ WIĘCEJ

Co oznacza wykrycie zmutowanej formy wirusa polio w ściekach?
CZYTAJ WIĘCEJ

Eksperci potwierdzają bezpieczeństwo i wysoką skuteczność szczepień przeciwko HPV realizowanych w szkołach
CZYTAJ WIĘCEJ
