Komu przysługują bezpłatne szczepionki przeciw krztuścowi?

Szczepionki przeciw krztuścowi z pełnokomórkowym składnikiem krztuścowym są w ramach obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych dostępne dla całej populacji bezpłatnie. Rodzice, którzy chcą dziecko zaszczepić szczepionką ze składnikiem bezkomórkowym muszą za to zapłacić z własnej kieszeni.

Nie wszystkie zarejestrowane w Polsce szczepionki przeciw krztuścowi z bezkomórkowym składnikiem krztuśca są dostępne na rynku. Jest to związane z ograniczonymi dostawami wybranych szczepionek przez producentów w stosunku do coraz większego zapotrzebowania. Dodatkowo producenci wycofują się z produkcji szczepionek typu DTaP, zastępując je wysoko-skojarzonymi, chroniącymi przed wieloma chorobami.

Szczepionki przeciw krztuścowi z bezkomórkowym składnikiem krztuśca są bezpłatne jedynie w grupach ryzyka:

  • wcześniakom, tj. dzieciom urodzonym przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g,
  • dzieciom z trwałymi przeciwwskazaniami do szczepienia przeciw krztuścowi szczepionką DTP z pełnokomórkowym składnikiem krztuśca.

W obu wymienionych grupach bezpłatnie można podawać szczepionkę z bezkomórkowym składnikiem krztuśca typu 3 w 1 (DTaP), ale ponieważ aktualnie dostęp do szczepionek DTaP jest ograniczony, dlatego zgodnie z Komunikatem Ministerstwa Zdrowia z dnia 16.08.2016, wcześniakom podawana jest np. szczepionka DTaP-IPV, a więc np. Tetraxim.

Faktycznym problemem jest zdobycie szczepionki DTaP-IPV na rynku aptecznym. Jeżeli nie ma takiej możliwości, alternatywą jest szczepionka 5 w 1 lub 6 w 1 (nazwy preparatów wymienione w linku). Różnica między nimi jest związana głównie z ceną.

Zawsze pozostaje DTP (bezpłatna), która przy dobrze przeprowadzonej kwalifikacji do szczepienia i wykluczenia faktycznych przeciwskazań ma akceptowalny profil bezpieczeństwa.

 

Ostatnia aktualizacja: 3 grudnia 2019

Powiązane artykuły:

Krztusiec

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading