Kiedy będzie dostępna szczepionka przeciw grypie w najbliższym sezonie?

W każdym sezonie grypowym opracowywana jest nowa szczepionka przeciw grypie sezonowej. Szczepionka w nowym sezonie grypowym zwykle dostępna jest od połowy września.

W najbliższym sezonie 2020/2021 szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne we wrześniu.  Z informacji z Ministerstwa Zdrowia wynika, że na początku września pojawi się na rynku szczepionka donosowa podawana dzieciom i młodzieży, a od połowy września będą dostępne pozostałe szczepionki podawane we wstrzyknięciu dla dorosłych i dzieci.

Czasami zdarzają się niewielkie przesunięcia terminu dostępności szczepionki przeciw grypie na nowy sezon. Np. w sezonie 2019/2020 szczepionka była dostępna na rynku o ponad miesiąc później niż zwykle, pod koniec października. Sezon grypowy 2019/2020 był wyjątkowy z tego powodu, że szczepy wirusa A/H3N2 wymagały dokładniejszej analizy i WHO o miesiąc później przekazała końcowe rekomendacje dotyczące szczepów wirusa grypy, co z kolei spowodowało opóźnienia w procesach produkcyjnych szczepionek przeciw grypie w sezonie 2019/2020.

W najbliższym sezonie, ze względu na pandemię COVID-19, można oczekiwać zdecydowanie większego zainteresowania szczepionkami przeciw grypie.

Ostatnia aktualizacja: 10 września 2020

Powiązane artykuły:

Grypa

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading