Jak postępować jeżeli po szczepieniu dziecka pojawi się gorączka?

U zdecydowanej większości dzieci nie obserwuje się żadnych niepokojących objawów po szczepieniu. U niektórych, w ciągu 2-3 dni po szczepieniu mogą pojawić się:

  • objawy miejscowe w postaci zaczerwienienia, delikatnego obrzęku czy nawet tkliwości przy dotyku w okolicy miejsca podania szczepionki. Nie wymagają one zwykle żadnego postępowania i ustępują samoistnie.
  • objawy ogólnoustrojowe, w tym najczęściej gorączka, czyli temperatura ciała ≥ 38ºC. Warto więc zaopatrzyć się wcześniej w termometr do pomiaru temperatury i lek przeciwgorączkowy.
  • dziecko może być także rozdrażnione, marudne lub apatyczne i mniej aktywne.
  • możemy też obserwować trudny do ukojenia płacz, mniejszy apetyt lub nadmierną senność. Opisane objawy utrzymują się zwykle 1–3 dni i ustępują, a aktywność dziecka powraca do normy.

Wzrost temperatury ciała często obserwuje się po podaniu różnych szczepionek. W większości przypadków gorączka wywołana szczepieniem ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia.

W każdym przypadku decyzja, dotycząca zastosowania leków przeciwgorączkowych w realizacji szczepień, należy do lekarza sprawującego opiekę profilaktyczną nad dzieckiem i przeprowadzającego badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem.

Podwyższona temperatura ciała może pojawić się w ciągu 24 godzin po szczepieniu i ustępuje samoistnie w okresie 2–3 dni.

Po szczepieniach przeciw odrze, śwince i różyczce oraz przeciw ospie wietrznej, wyjątkowo gorączka może pojawić się 1-2 tygodnie po iniekcji i w ciągu kolejnych 2–3 dni powinna ustąpić.

Co należy zrobić?

  • podać lek przeciwgorączkowy, jeśli temperatura ciała wynosi ≥38ºC,
  • w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka lekiem z wyboru jest paracetamol.
  • u starszych niemowląt i dzieci można stosować paracetamol lub ibuprofen,
  • leki można podawać w postaci doustnej, jak i doodbytniczej,
  • o dawce leku powinien poinformować lekarz w trakcie wizyty w poradni, po zważeniu dziecka i ustaleniu jego aktualnej masy ciała.

Obniżanie gorączki jest szczególnie ważne u dzieci, do 5. roku życia, ponieważ gorączka może prowadzić u nich do wystąpienia drgawek gorączkowych. W przypadku wysokiej gorączki utrzymującej się dłużej (powyżej 3 dni) lub jeśli pojawi się ona w okresie dłuższym niż 2–3 dni po szczepieniu, należy zawsze skontaktować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę gorączki.

Profilaktyczne podanie leków przeciwgorączkowych przed szczepieniem można rozważyć w sytuacjach szczególnych, tzn. u dzieci z drgawkami (w tym gorączkowymi) w wywiadzie, zwłaszcza jeśli po podaniu danej szczepionki lub równoczesnym podaniu kilku szczepionek częściej obserwuje się występowanie gorączki.

Leki przeciwgorączkowe nie działają na ostry, krótkotrwały ból związany z samym wstrzyknięciem szczepionki.

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2022
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.